Minister obrony: Rosja nadal nie posuwa się naprzód. Na brak postępów reaguje zwiększoną brutalnością

i

Autor: pixabay.com Minister obrony: Rosja nadal nie posuwa się naprzód. Na brak postępów reaguje zwiększoną brutalnością

Minister obrony: Rosja nadal nie posuwa się naprzód. "Na brak postępów reaguje zwiększoną brutalnością"

2022-03-08 14:31

Rosyjskie siły na Ukrainie są coraz bardziej zdesperowane, co przejawia się "podwajaniem przez nie brutalności" - ocenił we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnej partii broni i sprzętu wojskowego.

"Rosja nadal nie posuwa się naprzód, to już 13. dzień. Kolumna północna, o której często mówiliśmy, nadal jest unieruchomiona, naprawdę unieruchomiona, to znaczy: nie posuwa się naprzód" - mówił Wallace w rozmowie z BBC News.

Powtórzył stanowisko brytyjskiego rządu - a także pozostałych państw NATO - w sprawie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, której chce prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Wallace wyjaśnił, że taka strefa nie zatrzyma rosyjskiej artylerii ani pocisków, więc bardziej skuteczne będą dostawy broni dla Ukraińców. Zapowiedział, że w środę w Izbie Gmin przestawi informacje na temat dalszej pomocy dla Ukrainy, w tym broni śmiercionośnej, a także na temat wsparcia dla innych krajów NATO i Unii Europejskiej w dostarczaniu pomocy dla Ukraińców.

Brytyjski minister obrony został też zapytany o potencjalne scenariusze zakończenia wojny. Jak powiedział, jeden z nich przewiduje, że rosyjskie wojska utkną tak mocno i będą ponosić tak duże straty, że po stronie rosyjskiej rozpoczną się wzajemne oskarżenia, obarczanie winą generałów i to w końcu doprowadzi do faktycznego zakończenia inwazji. Innym może być rzucenie wszystkich sił na Ukrainę, ale - dodał - złamanie woli Ukraińców się nie powiedzie.

"Koszt dla prezydenta Rosji Władimira Putina to nie tylko inwazja, to będą dziesięciolecia okupacji, których, jak sądzę, nie będzie w stanie wytrzymać" - ocenił.

QUIZ. Sobotnia ortografia. Piszesz te słowa codziennie. Bardzo możliwe, że robisz to źle!

Pytanie 1 z 15
Na początek klasyka. Pisze się "wziąść" czy "wziąć"?
Super Raport - wydanie specjalne 07.03