Rosyjscy żołnierze

i

Autor: Radio Free Europe/Radio Liberty - YouTube.com

Media: Rosja przerzuca ODDZIAŁY NAJEMNIKÓW na granicę z Ukrainą!

2022-02-03 9:00

Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera mają być przerzucani z Afryki na granicę z Ukrainą - informują amerykańskie media. Jak donoszą informatorzy, wielu członków grupy wróciło do wschodniej Europy już w styczniu. Kolejni mają być gotowi do wyjazdu.

Informację o przerzucie grupy Wagnera do Europy opublikował portal The Daily Beast. Autorzy artykułu powołują się na słowa oficerów z Republiki Środkowej Afryki, gdzie do tej pory działała. Przekazali oni dziennikarzom, że kraj opuszczają dziesiątki rosyjskich najemników. Wskazują, że taka sytuacja nie ma precedensu.

- Wyjazdy nigdy nie odbywały się na taką skalę - miał powiedzieć jeden z oficerów.

Jeden z informatorów miał również usłyszeć rozmowy członków grupy, którzy mówili o wyjeździe na Ukrainę.

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu ukraiński wywiad informował, że w Rosji trwa "aktywny nabór najemników, którzy zmierzają na tymczasowo okupowane terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego" po przejściu intensywnego szkolenia.

Ponadto, od początku stycznia potajemnie przywieziono koleją i transportem samochodowym z Rosji do jednostek sił separatystów ponad 7 tys. ton paliwa, kilka czołgów i dział samobieżnych oraz inne uzbrojenie i amunicję, w tym do systemów artyleryjskich i moździerzy.

Grupa Wagnera to rosyjska prywatna firma wojskowa, która w ostatnich latach działała m.in. w Libii, Syrii, Republice Środkowej Afryki i ukraińskim Donbasie. Jej członkom zarzuca się tortury, egzekucje i zabójstwa. W grudniu Unia Europejska postanowiła o nałożeniu sankcji na firmę. O objęcie jej restrykcjami zabiegała Francja, która ma w Mali swoje wojska i jest przeciwna udziałowi najemników z tej firmy we wspieraniu reżimu wojskowego w tym kraju.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla Putina, Rosji i Ukrainy w 2022 roku