Mateusz Morawiecki

i

Autor: PAP

Mateusz Morawiecki zapowiada: ministerstwo finansów przygotowuje nową ustawę. Czego będzie dotyczyć?

2023-03-06 13:05

Ministerstwo finansów przygotuje ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach" premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wszystkie fundusze, w tym fundusz obronności, mogą zostać skonsolidowane w ramach państwowego budżetu.

Jak podkreślił premier, nowa ustawa ma powstać po to, by uporządkować system finansów.

- Przygotujemy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych w kolejnych okresach rozliczeniowych – zapowiedział

Premier przekazał, że ustawa zostanie przygotowana przez ministerstwo finansów. Jak ocenił, wszystkie fundusze pozabudżetowe, w tym fundusz obronności, mogą być częścią budżetu.

- Czasami warto jest, aby wydatki na poszczególne rodzaje broni były finansowane z kredytu, a nie bezpośrednio z budżetu, ale wszystko pokażemy w takiej formie, aby maksymalnie duża część tych funduszy mogła być skonsolidowana w ramach budżetu – oświadczył premier.

Nowa ustawa dotycząca finansów publicznych nie była jedynym tematem poruszanym przez premiera na poniedziałkowej konferencji.

- Deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 12,4 miliardów złotych, a deficyt sektora finansów publicznych w 2022 r. wyniósł około 3 proc. PKB - poinformował Mateusz Morawiecki. - Mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych - zapewnił szef rządu.

Mówił też m.in. o długu do PKB:

- W tym roku dług w relacji do PKB spadnie do 49-50 procent - zaznaczył premier.

Morawiecki zwrócił się z apelem do Tuska! Wytknął mu błędy sprzed lat
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE