PILNe

i

Autor: Eska Przemyśl News Kraków: awaria sieci ciepłowniczej i wodociągowej. Mieszkańcy mają problem! [LISTA ULIC]

Lex TVN. Prezydent Andrzej Duda ZAWETOWAŁ nowelizację ustawy medialnej! "Podzieliłem zdanie większości moich rodaków"

2021-12-27 12:22

Jest decyzja prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy medialnej o radiofonii i telewizji - zwanej Lex TVN. Andrzej Duda zdecydował się ją zawetować. To oznacza, że ustawa ponownie wróci do Sejmu? Co dalej z Lex TVN? Jak swoją decyzję argumentował prezydent? Czytajcie w naszym materiale.

Lex TVN. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy medialnej o radiofonii i telewizji

W sprawie Lex TVN prezydent Andrzej Duda mógł: ustawę podpisać, ponownie skierować ją do rozpatrzenia przez Sejm, co popularnie nazywane jest wetem, mogł również odmówić podpisania ustawy i skierować ją do TK. 

Prezydent zdecydował się zawetować nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która lepiej znana jest pod hasłem: "Lex TVN". Swoją decyzję ogłosił w poniedziałek, 27 grudnia podczas konferencji prasowej. Jak zaznaczył prezydent, przy podejmowaniu decyzji brał pod uwagę m.in. postanowienia polsko-amerykańskiego traktatu z 1991 r. o wzajemnych stosunkach gospodarczych, jak i element "pluralizmu medialnego". Dodał również, że rozważał dwa scenariusze ws. Lex TVN: zwrócenie ustawy do ponownego rozpatrzenia przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ostatecznie Andrzej Duda zdecydował się na pierwszy krok.

Podzieliłem zdanie większości rodaków, z którymi rozmawiałem, że kolejna niepokojąca, czy jątrząca sprawa, kolejne spory nie są nam potrzebne - powiedział Andrzej Duda.

Białe święta w Szczecinie. Mieszkańcy ruszyli na sanki!

Dodał również, że nowelizacja ustawy medialnej powinna dotyczyć koncernów, które w przyszłości chciałyby działać w naszym kraju, a nie tych, które są w Polsce obecne od wielu lat.

Weto prezydenckie oznacza, że ustawa powróci do Sejmu.

Lex TVN. Nowelizacja ustawy medialnej przyjęta przez Sejm

Przypomnijmy, że 17 grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Bez wcześniejszych zapowiedzi Sejmowa Komisja Kultury wróciła do kwestii ustawy, którą we wrześniu odrzucił Senat. Komisja opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu, a nowelizację przyjęto i skierowano wtedy do podpisu Prezydenta.

Czym jest Lex TVN?

Lex TVN, jak media nazwały nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach.

Właścicielem grupy jest amerykański koncern Discovery. Lex TVN, który możliwość zyskania koncesji daje tylko podmiotom z siedzibą w którymś z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (pod warunkiem, że nie nie są zależne od osób spoza EOG), w praktyce zablokuje dalsze działanie amerykańskiego koncernu na terenie Polski. Więcej o Lex TVN znajdziecie tutaj.

Lex TVN. Protesty w obronie mediów w całej Polsce. Największy w Warszawie