Leczyła reumatyzm chrzanem: Kiedy się nie udało zwróciła się o odszkodowanie

i

Autor: pixabay.com/canva/poradnikzdrowie.pl

Leczyła reumatyzm chrzanem: Kiedy się nie udało zwróciła się o odszkodowanie

2021-06-10 12:12

Ponad cztery lata temu pewna Austriaczka po przeczytaniu porady w tamtejszym tabloidzie "Krone" próbowała leczyć reumatyzm startym chrzanem. Zamiast ulgi w dolegliwości, nabawiła się dodatkowo poparzenia skóry. Złożyła pozew do sądu i zażądała od wydawnictwa odszkodowania. TSUE uznał jednak, że zadośćuczynienie jej nie przysługuje.

Na nieco szalony pomysł wpadła mieszkanka Austrii. Jak wiemy, domowe sposoby na różnego rodzaju dolegliwości się często sprawdzają. Z pozoru irracjonalne przepisy na mikstury od naszych starszych krewnych, choć nie smakują - bywają skuteczne. Nie zawsze jednak pomagają. Przekonała się o tym  czytelniczka "Kronen-Zeitung".

W czasopiśmie znalazła ciekawą poradę, którą postanowiła wprowadzić w życie.

"Świeży, grubo starty chrzan może przyczynić się do zmniejszenia bólu spowodowanego reumatyzmem. Bolące miejsca należy najpierw natrzeć gęstym olejem roślinnym lub smalcem wieprzowym, a następnie nałożyć na nie warstwę startego chrzanu i docisnąć. Okład taki można pozostawić na czas od dwóch do pięciu godzin, a następnie go usunąć. Jego zastosowanie ma pozytywny efekt drenujący"

 - brzmiała "zbawienna" porada.

Wskazany w artykule okres od dwóch do pięciu godzin, podczas którego substancja miała być stosowana, był jednak nieprawidłowy, ponieważ zamiast słowa "minut" użyto słowa "godzin".

Jedna z czytelniczek "Kronen-Zeitung", opierając się na wskazanym w artykule czasie leczenia, nałożyła okład z chrzanu na staw skokowy na około trzy godziny i zdjęła go dopiero wtedy, gdy zaczęła odczuwać silny ból, którego źródłem była reakcja skórna.

Austriaczka uznała, że wydawca tabloida jest odpowiedzialny za krzywdę, która ją spotkała i wystąpiła do sądu z żądaniem odszkodowania za uszkodzenie ciała. Po niekorzystnych dla kobiety wyrokach w Austrii sprawa wreszcie trafiła do TSUE. Jednak również Trybunał w Luksemburgu nie stanął po stronie amatorki medycyny naturalnej.

"Nieprawidłowa porada zdrowotna, która została opublikowana w wydrukowanej gazecie i która dotyczy sposobu użycia innej rzeczy, nie jest zatem objęta zakresem stosowania dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za produkty wadliwe i nie może czynić tej gazety wadliwą ani prowadzić do powstania, na podstawie tej dyrektywy, niezależnej od winy odpowiedzialności +producenta+, bez względu na to, czy chodzi tu o wydawcę owej gazety, jej drukarza, czy też autora artykułu" - orzekł.

Lecznicze właściwości mniszka lekarskiego