Kupujesz mieszkanie na kredyt? Rząd szykuje duże zmiany! SPRAWDŹ ile zaoszczędzisz

i

Autor: pixabay.com Kupujesz mieszkanie na kredyt? Rząd szykuje duże zmiany! SPRAWDŹ ile zaoszczędzisz

Kupujesz mieszkanie na kredyt? Rząd szykuje duże zmiany! SPRAWDŹ ile zaoszczędzisz

2022-01-28 10:12

Rząd szykuje zmiany, które najbardziej odczują osoby kupujące mieszkanie na kredyt. W myśl nowych przepisów banki będą zobowiązane zwrócić kredytobiorcom pieniądze, pobierane wcześniej jako zabezpieczenie na czas wpisu do księgi wieczystej. W dalszej części artykułu przeczytasz, ile będzie można zaoszczędzić.

Obecnie realia podczas kupowania mieszkania na kredyt wyglądają w ten sposób, że bardzo długo czeka się na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Są takie miejsca w Polsce, gdzie ten czas oczekiwania trwa nawet ponad rok. Im dłuższy okres, tym bardziej zarabiają na tym banki, bo kredytobiorcy muszą w takiej sytuacji płacić ubezpieczenie pomostowe.

I właśnie na tym polu duże zmiany szykuje rząd. Według informacji RMF FM stosowne ustawy są już gotowe w resorcie sprawiedliwości. Przełom w tym temacie rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu, kiedy do sądów rozesłane zostaną wewnętrzne zarządzenia podatkowe. -Nakażą one traktowanie spraw o wpis do księgi wieczystej priorytetowo – podaje RMF FM.

Ponadto, nowe przepisy zakładają, że dodatkowe opłaty bank będzie musiał oddać klientowi lub zaliczyć na poczet przyszłych spłat kredytu.

Rząd szykuje duże zmiany! Ile zaoszczędzisz?

Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, kredytobiorcy mogą liczyć na sporą rekompensatę. Banki za ubezpieczenie pomostowe wymagają miesięcznej opłaty wahającej się od 300 do 500 zł. W związku z tym, rocznie może to być nawet kilka tysięcy złotych.

W przyszłym tygodniu projektem ma zająć się Rada Ministrów, jeśli uzyska jej akceptację, w lutym projekt ma trafić pod obrady Sejmu. Możliwe, że od marca banki będą już zwracały kredytobiorcom dodatkowe koszty.

Elbląg. Uciekł ze sklepu z kartonem orzeszków. Szuka go policja

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...

Źródło: RMF FM