Parking

i

Autor: pixabay.com Parking

Za ten błąd przy PARKOWANIU zapłacisz MANDAT! Nowe przepisy od lutego!

2022-01-29 16:50

Już od 1 lutego kierowcy muszą być jeszcze bardziej uważni na parkingach. Od nowego miesiąca bowiem grożą nam kolejne kary. Tym razem dotyczyć one będą miejsc parkingowych. Jak uniknąć kolejnych przykrych przygód i nie wydawać kolejnych pieniędzy na kary? Podpowiadamy!

Pojazdy spalinowe zaparkowane w miejscach wyznaczonych do ładowania aut elektrycznych np. na dużych parkingach przy centrach handlowych - to już niestety norma. Przed chwilą zmieniły się przepisy, za które kierowcy samochodów spalinowych mogą słono zapłacić. Nieuzasadnione zajmowanie miejsca przy ładowarce aut elektrycznychgrozi grozi mandatem do 5000 złotych. To jednak nie koniec! Od 1 lutego za nieuzasadnione korzystanie z takich miejsc dostaniemy także mandat od operatora!

O co dokładnie chodzi w nowych przepisach? Chodzi konkretnie o miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Fakt, że te nie są w Polsce zbyt popularne jednak systematycznie ich przybywa. Tak samo jak stacji do ich ładowania. I właśnie o te miejsca zrobił się hałas. Powodów jest kilka. 

Przede wszystkim miejsca takich firm do ładowania aut jak GreenWay czy EuroPark  oznaczone są znakiem D-18a, które oznaczają, iż miejsca te przeznaczone są tylko dla pojazdów, które są w trakcie ładowania baterii. Wielu kierowców, którzy posiadają elektryki samochody ładują, idą na zakupy, samochód się naładował i dalej stoi. Właśnie za takie zachowanie grozi kara w wysokości 150 złotych. Jak mówią właściciele takich miejsc, to trochę tak samo jakby zatankować auto na stacji benzynowej przy dystrybutorze i wyjść na zakupy. Od lutego kierowcy którzy tak będą robić będę musieli płacić kartę 150 złotych. Kary będą naliczane niezależnie czy miejsce zablokuje diesel, benzyniak, hybryda czy elektryk.

Krótko mówiąc kierowca który naładuje swój samochód musi natychmiast przestawić go na inne miejsce. Firmy które się tym zajmują zapowiadają także, iż w najbliższy czasie na parkingach pojawią się kamery, które mają wyłapywać kierowców, którzy z miejsc do ładowania uczynili sobie miejsce parkingowe. Dodatkowo nowy mandat można otrzymać też w trakcie ładowania. Ze względów bezpieczeństwa pod rygorem wspomnianej kary finansowej zabroniono m.in. palenia lub używania otwartego ognia. Niedozwolone jest też naprawianie auta, mycie go lub odkurzanie dla „zabicia czasu”. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Olsztyn. Policja poszukuje mężczyzny z nagrania

Czy wiesz jaki mandat dostaniesz za to wykroczenie? Sprawdź się naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Przekraczając prędkość o 71 km/h i więcej trzeba liczyć się z mandatem o wysokości?
Kierująca skodą  na ul. Krzywoustego przekroczyła prędkość o 36 km/h