Kościół w Polsce wystawiony na sprzedaż. Można urządzić w nim mieszkanie!

2021-02-23 11:51 agada
Kościół w Polsce wystawiony na sprzedaż. Można urządzić w nim mieszkanie!
Autor: Wikimedia Commons/ Google Street View Kościół w Polsce wystawiony na sprzedaż. Można urządzić w nim mieszkanie!

Luksusowe mieszkanie w budynku, który wcześniej był kościołem? To nie tylko możliwe, ale również legalne. Takie praktyki są stosowane w wielu krajach Europy, gdzie nieużywane kościoły coraz częściej są desakralizowane i zmieniają swoje przeznaczenie. Oferta sprzedaży zabytkowego kościoła pojawiła się w ostatnim czasie również w Polsce. Budynek wystawiono za 350 tysięcy złotych.

Czy w zabytkowym kościele można urządzić mieszkanie lub zmienić go w salę weselną? Okazuje się, że tak! Takie praktyki są stosowane w wielu krajach Europy. Nieużywane kościoły często służą za restauracje czy kawiarnie, a niekiedy nawet stają się klubami. By jednak trafić na rynek nieruchomości, wcześniej muszą zostać desakralizowane. Dotyczy to zarówno kościołów ewangelickich, jak i katolickich. Co na ten temat mówi Kodeks Prawa Kanonicznego?

"Kan. 1222.

§ 1. Jeśli jakiś kościół nie nadaje się już w żaden sposób do sprawowania w nim kultu Bożego i nie ma możliwości odrestaurowania go, może być przeznaczony przez biskupa diecezjalnego do użytku świeckiego, ale nie niewłaściwego

§ 2. Gdy inne poważne racje doradzają wyłączenie jakiegoś kościoła ze sprawowania w nim kultu Bożego, biskup diecezjalny, wysłuchawszy zdania Rady kapłańskiej, może go przeznaczyć na cele świeckie, ale nie niewłaściwe, za zgodą tych, którzy w stosunku do tego kościoła nabyli słuszne uprawnienia, jeśli dobro dusz nie doznaje z tego żadnej szkody."

Raport z Anteny 23.02

Zabytkowy kościół w Polsce wystawiony na sprzedaż. Można urządzić w nim mieszkanie

Zabytkowy kościół z przeznaczeniem na użytek świecki można kupić także w Polsce. Oferta sprzedaży zabytkowego obiektu pojawiła się na stronie biura nieruchomości inwestycje-wroclaw.pl. Stary kościół ewangelicki zlokalizowany jest na pograniczu Kątów Wrocławskich i Piotrowic (woj. dolnośląskie). Ma powierzchnię 468 m2 i znajduje się na działce o powierzchni 1300m2. Cena to 350 tysięcy złotych z możliwością negocjacji.

- Bardzo duże przestronne wnętrze (jedna powierzchnia open space), bogate możliwości aranżacji wnętrza oraz piętra. Sklepienie półokrągłe. Wysokie stropy. Duże przeszklenia zapewniają bardzo dobre doświetlenie obiektu w ciągu dnia. Doprowadzone media: prąd, kanalizacja, woda. Miejscowy plan: usługi. Możliwość korzystania z przybocznych działek. Obiekt posiada solidną konstrukcję oraz atrakcyjne usytuowanie. Świetnie nadaje się na salę weselą, konferencyjną, miejsce spotkań, siedzibę firmy lub mieszkanie wielopoziomowe - czytamy w ofercie biura.

ZOBACZ TEŻ: Opuszczony ośrodek wypoczynkowy na sprzedaż! To prawdziwa perełka [ZDJĘCIA]

Najnowsze