Historia i teraźniejszość zamiast WOS-u w szkołach

i

Autor: pexels Radni apelują do nauczycieli z Torunia. Chodzi o podręcznik do HiT

KONIEC przedmiotu Wiedza o społeczeństwie w szkołach! Zastąpi go nowy pomysł ministra Czarnka

2021-11-09 13:44

Koniec WOS-u w szkołach! Od 1 września 2022 roku uczniowie będą uczyć się nowego przedmiotu, który zastąpi Wiedzę o społeczeństwie. To znany już "HiT", czyli Historia i teraźniejszość - nowy pomysł ministra Przemysława Czarnka.

Historia i teraźniejszość zamiast WOS-u w szkołach

Jak czytamy na stronie ministerstwa: "jeszcze w grudniu do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych trafi projekt podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość". Ten ma zostać wprowadzony 1 września 2022 roku. Do końca listopada mają potrwać prace ekspertów w tym zakresie.

Historia i teraźniejszość, czyli tzw. HiT ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie w liceum, technikum oraz szkołach branżowych w zakresie podstawowym. Jak dodaje ministerstwo, wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym dla uczniów technikum i liceum pozostanie bez zmian.

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?

Historia i teraźniejszość: co obejmie zakres nauczania?

Przedmiot Historia i teraźniejszość będzie obejmować zagadnienia z "z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat." Dodatkowo treści z dotychczasowego przedmiotu WOS zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, by uczniowie mogli lepiej zrozumieć "złożoność procesów historycznych oraz społeczno-politycznych".

Jak podaje ministerstwo, wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 godziny w cyklu kształcenia w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast obecnych 2 godzin przeznaczonych na przedmiot wiedza o społeczeństwie. Wymiar godzin historii w cyklu kształcenia w zakresie podstawowym zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.

SQUID GAME po polsku. W co by grali zawodnicy?