Kolejny zwrot akcji w cenach paliwa. Będzie TANIEJ jeszcze w grudniu!

i

Autor: KAS Kolejny zwrot akcji w cenach paliwa. Będzie TANIEJ jeszcze w grudniu!

Kolejny zwrot akcji w cenach paliwa. Będzie TANIEJ jeszcze w grudniu!

2021-12-03 10:38

2 grudnia br. w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy, która ma obniżyć akcyzę na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Ile wyniesie nowa cena paliwa i od kiedy możemy się spodziewać niższych cen na stacjach benzynowych? Sprawdźcie szczegóły poniżej.

W Sejmie rozpoczęły się pierwsze prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Potocznie zostało to nazwane elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

W projekcie tym przewidziana jest m.in.: czasowa obniżka stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG.

Projekt wprowadza także zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.

Ceny paliwa. Będzie taniej już od grudnia. Ile zapłacimy za paliwo? 

Projekt wprowadza także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.

Z uzasadnienia projektu wynika, że po tegorocznej obniżce w grudniu olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), zaś od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

Co więcej, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. sprzedaż paliwa będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Super Raport 02.12 (Goście: Sebastian Kaleta - wiceminister sprawiedliwości, SP oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Borys Budka