Kolejne ważne zmiany w dowodach osobistych. Co musisz wiedzieć?

2021-02-04 16:05 A.F
dowód osobisty awers
Autor: Ministerstwo Cyfryzacji

Na mocy unijnego rozporządzenia z 20 czerwca 2019 r. od 2 sierpnia przy wyrabianiu dowodu osobistego trzeba będzie złożyć odciski palców. Sprawdźcie, co to oznacza w praktyce.

Na chwilę obecną nadal każdy z nas może złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego online. Od 2 sierpnia jednak pojawią się zmiany: złożymy go tylko osobiście w urzędzie. W warstwie elektronicznej dowodów będą bowiem odciski palców, a w graficznej – tak jak kiedyś, podpis właściciela. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko fałszerstwa i popełnienia przestępstwa.

Dowody z liniami papilarnymi są już w większości krajów Unii Europejskiej- teraz czas na Polskę. To ważna zmiana. W urzędach potrzebne są skanery odcisków palców wraz z właściwymi licencjami. To duże wyzwanie w dobie pandemii, jednakże czy rzeczywiście czekają nas dłuższe kolejki? Okazuje się, że niekoniecznie.

- Nie trzeba będzie wymieniać aktualnego dowodu tożsamości, będzie on wciąż ważny. Nie przewiduję więc, że będziemy mieli dużo więcej wniosków, a czas oczekiwania się wydłuży, zwłaszcza, że szczyt wymiany dowodów osobistych był w 2017 r.- tłumaczy kierownik działu dowodów osobistych Agnieszka Plucińska z Urzędu Miejskiego Wrocławia. - To ważna zmiana. Odciski palców pozwolą ostatecznie stwierdzić kto jest właścicielem dowodu, co z kolei przyczyni się do spadku kradzieży tożsamości.

ESKA XD #015
Najnowsze