Kiedy jest Środka Popielcowa 2023? Czy trzeba iść do kościoła?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023? Czy trzeba iść do kościoła?

2023-02-22 9:20

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023? Środa Popielcowa zwana również Popielcem wywodzi się ze staropolskiej nazwy: Wstępna Środa. W kalendarzu katolickim jest to pierwszy dzień wielkiego postu! Czy trzeba iść do kościoła? Czy można jeść mięso w Popielec? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Kiedy jest Środa Popielcowa 2023?
  2. Czy trzeba iść do kościoła?
  3. Popielec 2023: czy jest post w Środę Popielcową?

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023?

Środa Popielcowa to według tradycji katolickiej dzień pokuty. W roku 2023 przypada ona dokładnie 22 lutego i rozpoczyna tym samym okres Wielkiego Postu.Warto pamiętać, że jest to święto „ruchome” i rokrocznie może przypadać w różnych terminach.

Na znak przyjętej przez nas pokuty, księża posypują głowy wiernych popiołem. Popiół pochodzi ze spalonych palm z Niedzieli Palmowej roku poprzedniego. Co ciekawe, duchowni w Anglii zamiast posypać głowę popiołem, kreślą nim znak krzyża na czole. Przy tej okazji usłyszymy również "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" ze strony kapłana.

Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do Świąt Paschalnych. Nie ma obowiązku uczestnictw w mszy i nie będzie to grzechem. Księża jednak przypominają, że jest to wskazane, by dobrze przygotować się do nadchodzącego Wielkiego Postu, jak również przychodzącej po nim Wielkanocy.

Wielki Post trwał będzie do Wielkiego Czwartku.

Popielec 2023: czy jest post w Środę Popielcową?

Czy można jeść mięso w Środę Popielcową? Warto wiedzieć, że w tym dniu obowiązuje post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy wiernych od 14. roku życia. Katolicy w wieku między 18 a 60 rokiem życia tego dnia powinni przestrzegać postu ścisłego, czyli ograniczyć posiłki do jednego dziennie. 

David Guetta królem radiowych hitów! Te kawałki z siedmiu płyt są nieśmiertelne

QUIZ. Wiosenne kwiaty w doniczkach - czy na pewno je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazwają się te wdzięczne kwiaty doniczkowe, które wnoszą do naszych mieszkań powiew wiosny
Prymulki