Szczepienie przeciw COVID-19

i

Autor: Pixabay Szczepienie przeciw COVID-19

Jesteś Polakiem i mieszkasz za granicą? Przyjedź do kraju i zaszczep się przeciw COVID-19

2021-05-21 9:55

Podczas konferencji prasowej rząd przedstawił nowe wytyczne dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Jak wyjaśnił minister Michał Dworczyk nowelizacja Narodowego Programu Szczepień zakłada rezygnację z poszczególnych etapów i wprowadzenie szczepień populacyjnych. Padły też ważne słowa dotyczące Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Nowe zasady Narodowego Programu Szczepień

Na konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962. przez kolejne dwa tygodnie, codziennie uruchamiana będzie możliwość zapisu dla kolejnych roczników, aż do rocznika 1973. W dalszej kolejności, do 10 maja - skierowanie na szczepienie otrzymali wszyscy Polacy, którzy ukończyli 18 lat. W ten sposób Narodowy program Szczepień przechodzi na tzw. szczepienia populacyjne.

Więcej:

Szczepienie przeciw COVID-19 dla Polaków mieszkających za granicą

Minister Michał Dworczyk podczas konferencji odniósł się również do kwestii Polaków mieszkających za granicami kraju. Zgodnie ze słowami ministra, każda osoba posiadająca obywatelstwo polskie, niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania, może (w swoim czasie) zarejestrować się na szczepienie w Polsce i zostanie dla niej wyznaczony termin.

Jedyną niedogodnością jest fakt, że osoba, która chce zaszczepić się w Polsce, ale nie mieszka tu na stałe, musi przyjechać do kraju dwa razy – aby przyjąć pierwszą i drugą dawkę szczepienia. Trzeba też pamiętać o nowych zasadach kwarantanny dla osób przybywających do kraju.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne