Jesień 2022: Jak przygotować domek dla jeży? Jak pomagać zwierzętom?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Jesień 2022: Jak zbudować domek dla jeża w ogrodzie? Gdzie kupić domek dla jeża?

2022-10-12 8:58

Nadchodząca jesień przywitała nas deszczem i chłodnymi podmuchami powietrza. Szczególnie zimne stają się noce i powoli czas przygotowywać się już do zimy. My wyciągamy z szafy swetry, a zwierzęta szykują się do snu. Czy można im pomóc? To idealny czas na postawienie budek dla jeży!

Jeże w naszym ogrodzie to mile widziani goście. Oczyszczają grządki i kwiaty, bo ich dieta składa się głównie z z gąsienic, chrząszczy, ślimaków, ale i dżdżownic. Przed zimą są jeszcze bardziej aktywne i potrzebują więcej pokarmu oraz schronienia, by przespać trudny okres. Ich kryjówki znajdziemy w mało uczęszczanych, zacisznych i przewiewnych zakątkach w ogrodzie. Dom dla jeży musi znajdować się też na terenie suchym i osłoniętym od wiatru. Idealne będą również żywopłoty, bo te zwierzęta cenią sobie bliskość roślin. Zimowy azyl powinien również być odpowiednio zabezpieczony przed drapieżnikami takimi jak psy i koty.

Domek dla jeża - cena, gdzie kupić?

Ile kosztuje domek dla jeża? Ceny domków dla jeży zaczynają się od 40 złotych. Kupić można je w niektórych sklepach ogrodniczych lub online. Duży ich wybór znajdziemy między innymi na Allegro. Domki skonstruowane są z drewna i mają otwór, przez który jeż może dostać się do środka. Warto włożyć tam również nieco suchego siana lub słomy. Domek dla jeży możemy zrobić również sami. Będzie to wymagało od nas odrobiny pracy i czasu.

Domek dla jeża - jak zbudować, z czego zrobić?

Domek jeża powinien mieć co najmniej 35 cm wysokości, około 40–50 cm długości. Wymiary wlotu do przedsionka nie powinny przekraczać 20 x 15 cm. Przygotować możemy go np. ze starej drewnianej skrzynki. Pamiętaj by wykorzystywane drewno oczyścić z drzazg i żywicy. Bardzo ważne jest, by do środka nie miały dostępu inne zwierzęta, bo sen zimowy trwa aż 5 miesięcy.

Większe rury wyścielone liśćmi także spełnią rolę miejsc do hibernacji. P

QUIZ o regionalizmach. Co oznaczają te trudne słowa? Wiele z nich Cię zaskoczy

Pytanie 1 z 15
Pyry to:
Chciały ratować wnuki, straciły oszczędności życia. Seniorki ofiarami bezwzględnych oszustów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE