Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / Pixabay.com

Jakie kwiaty warto posadzić przed domem ? [PORADY]

2022-04-01 13:33

Dla wielu osób ogród przed domem to wizytówka posesji. Oczywiście każdy z nas ma inny gust, jeśli chodzi o aranżację ogrodu, jednak jest kilka rodzajów kwiatów i krzewów które doskonale będą się prezentowały na trawniku przed waszym domem. Podpowiadamy jak kie kwiaty posadzić przed domem, by wyglądały ładnie przez cały rok. Kilka inspiracji do domowego ogródka znajdziecie w artykule.

Aranżacja ogródka przed domem

Ogród przed domem powinien być zarówno ładny, jak i funkcjonalny. Zanim zaczniemy sadzić rośliny powinniśmy uwzględnić odpowiednio przestronne wejście do domu, dojazd do garażu czy ścieżkę do śmietnika. Nawet na niewielkim skrawku terenu dzięki dobraniu odpowiednich roślin może powstać mały ogródek, który będzie ozdobą posesji i będzie nas cieszyć przez cały rok. Jeśli nie lubicie prac ogrodowych warto wybrać mało wymagające gatunki roślin.

Trawnik czy łąka kwiatowa? Zamiast trawnika, którego pielęgnacja wymaga sporo czasu, przed domem można posadzić ekologiczną łąkę kwiatową. Dostępne są mieszanki zarówno niskich, jak i wysokich kwiatów. Łąkę kosi się tylko dwa razy w roku, a różnorodność kwiatów zapewnia jej kwitnienie prawie przez cały rok oraz towarzystwo barwnych motyli i pożytecznych pszczół.

Jeśli wolicie bardziej uporządkowaną stylistykę ogrodu, to zamiast trawnika doskonale sprawdzą się łatwe w uprawie, niskie płożące krzewy i krzewinki. Może być to np. barwinek pospolity, dereń kanadyjski, czy suchodrzew chiński.

Warto też posadzić przed domem niskie rośliny iglaste lub zimozielone, które zachwycać będą swoim kolorem cały rok. Pod krzewami iglastymi warto wysypać korę (dostępną w różnych kolorach).

Jeśli zdecydujemy się na elegancki trawnik to, zanim zacznie on wyglądać efektownie wiosną można pomyśleć o zasadzeniu w nim cebulek kwiatów kwitnących wczesną wiosną (np. krokusów). Dzięki temu, zanim zazieleni się trawa będziemy mieć piękny "kwiatowy dywan" przed domem. Przed domem zasadzić można niskie krzewy kwitnące (np. krwawnica pospolita, azalia japońska), raczej nie poleca się sadzenia drzew których korzenie mogą uszkodzić kable biegnące pod ziemią.

Na siatki i przy ogrodzeniach posadzić można rośliny pnące pięknie przebarwiające się jesienią, takie jak winorośl japońska czy winobluszcz. Dla zwolenników subtelnych i minimalistycznych ogrodów świetnie sprawdzą się trawy dekoracyjne jak błękitna Kostrzewa Sina Azurit czy delikatna Piórkówka japońska.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?