Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / pixabay.com

Jak zrobić kapelusz na dzień świętego Patryka?

2022-03-14 13:40

Dzień Świętego Patryka obchodzimy co roku w marcu. Dla wielu osób jest to jeden z najbardziej radosnych, a przede wszystkim zielonych dni w roku. Jednym z najpopularniejszych elementów stroju noszonym tego dnia jest zielony kapelusz skrzata. Z naszego artykułu dowiecie się, jak go zrobić.

Dzień Świętego Patryka – jak zrobić zielony kapelusz skrzata?

Dzień Świętego Patryka, co to za święto? Święty Patryk jest patronem Irlandii, w tym kraju 17 marca jest świętem narodowym, ten dzień jest dniem wolnym od pracy. Święty Patryk pod koniec swojego życia dokonał chrztu tego kraju. Patron Irlandii podczas misji tłumaczył jedność trójcy świętej używając przykładu koniczyny, która obecnie jest jednym z symboli tego kraju.

Jak obchodzi się dzień świętego Patryka w Irlandii? Chociaż 17 marca jest rocznicą śmierci świętego Patryka jest to bardzo radosne święto. Tego dnia w Irlandii odbywają się parady w miastach, jest to okazja do spotkania się ze znajomymi, wypicia tradycyjnej szklanki whiskey lub zielonego piwa serwowanego tego dnia w irlandzkich pubach. Zgodnie z tradycją tego dnia Irlandczycy zakładają coś w kolorze zielonym oraz koniczynki. Bardzo charakterystycznym elementem stroju, który najczęściej można zauważyć u osób świętujących ten dzień jest duży zielony kapelusz skrzata. Chociaż wiele sklepów oferuje kupno tego rodzaju dekoracji na świętego Patryka to zrobienie dużego zielonego kapelusza nie jest trudne i można go zrobić samemu.

Jak zrobić kapelusz na dzień świętego Patryka?

Do zrobienia kapelusza (w zależności od rozmiaru) potrzebna będzie tektura lub karton, zielona bibuła, kolorowy papier (czarny i żółty), taśma klejąca i klej. Ze sztywnego kartonu lub tektury należy wyciąć koło, w środku którego wycinamy mniejsze koło. To będzie rondo kapelusza, należy pamiętać by wewnętrzne koło było wystarczająco duże by zmieścił się on na naszej głowie.

Z reszty tekstury wycinamy prostokąt, którego szerokość będzie taka sama jak obwód wewnętrznego koła. Końce wyciętego prostokąta należy ze sobą skleić np. taśmą, tak aby powstał walec. Oba wcześniej wycięte elementy należy ze sobą skleić, tworząc kapelusz. Warto w górę walca wkleić dodatkowe koło z tektury by kapelusz był bardziej sztywny. Na koniec całość oklejamy zieloną bibułą.

Z czarnego kartonu wycinamy prostokątny pasek o długości obwodu kapelusza. Z żółtego lub złotego papieru wycinamy prostokątną klamrę, którą naklejamy klejem na pasek. Następnie gotowy pasek naklejamy, tak by znajdował się on nieco wyżej ronda kapelusza. I gotowe!

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!