Hubertus 2022 - co to za dzień? Kiedy jest? Co to za święto i kto je obchodzi?

2022-11-03 8:21
Hubertus 2022 - co to za dzień? Kiedy jest? Co to za święto i kto je obchodzi?
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

W Polsce prócz świąt narodowych i kościelnych obchodzimy również wiele ciekawych dni. Jednym z nich jest Hubertus, który co roku świętujemy na początku listopada w bardzo szczególny sposób. Co to jest Hubertus? Kiedy jest Hubertus 2022? Sprawdźcie!

Spis treści

  1. Hubertus 2022 - co to za święto i kto je obchodzi?
  2. Hubertus - kiedy jest?
  3. Hubertus - skąd pochodzi nazwa?

Hubertus 2022 - co to za święto i kto je obchodzi?

Hubertusa obchodzi się tradycyjnie w listopadzie. Hubertus to święto myśliwych. Jeźdźcy, myśliwi i leśnicy mieli dawniej zwyczaj hucznego świętowania, a część tradycji przetrwała do dziś. Dawniej odbywały się wtedy imprezy wśród, których prym wiodła gonitwa za lisem. Elementem świętowania są również odznaczenia, które tego dnia otrzymują najlepsi myśliwi. To między innymi tytuły 'króla strzelców' czy 'króla pudlarzy', oraz medale Polskiego Związku Łowieckiego.

Hubertus - kiedy jest?

W kościele katolickim wspomnienie świętego Huberta, patrona myśliwych przypada 3 listopada. Organizowane tego dnia polowania poprzedzają do dziś często msze święte.

Hubertus - skąd pochodzi nazwa?

Nazwa święta pochodzi od imienia Hubert i patrona uroczystości. Święty Hubert był patronem myśliwych i jeźdźców. Uroczystości organizowane były przez jeźdźców na zakończenie sezonu, natomiast przez myśliwych na początku sezonu polowania jesienno-zimowego.

Z ogromną prędkością wjechał na stację paliw. Zatrzymał się w środku sklepu

QUIZ. Recytowałeś je w szkolnej ławie, ale czy wciąż potrafisz dokończyć te wiersze? Mniej, niż 6 punktów to wstyd!

Pytanie 1 z 10
"Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak...":
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze