Gdzie jest burza? 21 czerwca 2021

i

Autor: Pixabay.com

GDZIE JEST BURZA 23 czerwca 2021? Gdzie pada deszcz? UWAGA! Ostrzeżenie IMGW! RADAR BURZOWY ONLINE

2021-06-23 15:18

Gdzie jest burza? Dziś, 23 czerwca, mamy do czynienia z kolejnym dniem upałów. Meteorolodzy ponownie ostrzegają przed burzami i ulewnym deszczem. W poniedziałek i wtorek nawałnice przeszły nad zachodnią i centralną Polską. Jednak w środę, 22 czerwca, przeniosą się na wschód. Sprawdzamy, gdzie jest burza. Jakie ostrzeżenia pogodowe wydaje IMGW? Zobacz już teraz, by być przygotowanym na zmianę pogody!

GDZIE JEST BURZA? GDZIE PADA DESZCZ?

Aktualizacja, 15.18: Sytuacja robi się coraz bardziej poważna - dla kilku obszarów na wschodzie kraju, IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia.

W obszarach objętych ostrzeżeniem 3 (najwyższego) stopnia obserwowane i prognozowane są burze, którym towarzyszą nawalne opady deszczu, a ich suma może wynieść do 100 mm. Porywy wiatru do 100 km/h. Duży grad. Uważajcie na siebie - czytamy w komunikacie

Aktualizacja, 14.35. IMGW: Aktualnie burze występują na Podkarpaciu (w Bieszczadach) oraz na Lubelszczyźnie. Bardzo niebezpieczna komórka burzowa, o charakterze stacjonarnym powstała w rejonie Janowa Lubelskiego. Towarzyszą jej nawalne opady deszczu, istnieje duże ryzyko zalań i podtopień.

Aktualizacja, 13.04: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla siedmiu województw na wschodzie Polski. Według prognoz IMGW temperatura w dzień może tam sięgnąć 32 stopni Celsjusza. W tych samych rejonach możliwe są również burze z gradem.

Aktualizacja, 12.05. Komunikat IMGW: Pierwsza komórka burzowa pojawiła się na Podkarpaciu w Bieszczadach. Towarzyszą jej opady deszczu o natężeniu około 5 mm/10min. W ciągu najbliższych 2-3 godzin kolejne komórki burzowe będą tworzyć się w strefie zbieżności na Podlasiu i wschodnim Mazowszu.

Aktualizacja, 10.30. IMGW: Dla wschodniej części Polski zostały wydane ostrzeżenia meteo pierwszego stopnia. Mogą wystąpić burze z gradem. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Środa, 23 czerwca to kolejny dzień burz w Polsce. Tym razem, nawałnice mają przejść nad wschodnią Polską.

W tym tekście będziemy informować Was na bieżąco o tym, jak wygląda sytuacja burzowa w Polsce.

Poniżej znajdziecie radar burzowy online, który na bieżąco będzie pokazywał sytuację burzową w Waszym regionie.

W dalszej części tekstu znajdziecie również prognozę IMGW na nadchodzące godziny. W których częściach kraju przejdzie burza? Gdzie sytuacja będzie najgorsza? Czytaj dalej, by tego się dowiedzieć!

GDZIE JEST BURZA: radar burzowy online

GDZIE JEST BURZA 23.06.2021

Gdzie jest burza dziś? Gdzie pada deszcz? Te pytania zadają sobie Polacy zmęczeni tropikalnymi upałami, które panują od kilku dni w naszym kraju, ale też zaniepokojeni gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, które mogą nadejść. Już wkrótce, nad Waszym regionem może przejść burza!

Gdzie jest burza? Sprawdzamy, jakie są prognozy na środę, 23 czerwca:

W środę upał odpuści na zachodzie, gdzie temperatury wyniosą od 24 do 26 stopni Celsjusza, natomiast we wschodniej części kraju termometry wciąż mogą pokazać nawet 33 stopnie - powiedziała synoptyk IMGW Anna Woźniak. Po raz kolejny możliwe są burze.

"Najintensywniejsze będą na krańcach wschodnich, tam prognozowane sumy opadów to nadal do 40 mm czy nawet punktowo 50 mm. Przy tych burzach bardziej na zachód opady będą mniejsze - ok. 20-30 mm" - powiedziała Woźniak.

Na krańcach wschodnich mogą również występować najsilniejsze porywy wiatru wynoszące do 90 km/h. Bliżej centrum wiatr będzie wiał z maksymalną prędkością 70 km/h.

GDZIE JEST BURZA? Prognoza pogody na środę

W zachodniej połowie kraju nadal będą występować przelotne opady deszczu, tylko krańce północno-zachodnie powinny być bez opadów.

Środa zapowiada się nieco chłodniej niż wtorek. "W zachodniej połowie kraju ten upał odpuszcza (...) Ostrzeżenia dotyczące upałów zostają we wschodniej połowie kraju i prawdopodobnie taka sytuacja utrzyma się do piątku" - powiedziała synoptyk.

Temperatura maksymalna na wschodzie sięgnie 33 stopni Celsjusza. W centrum będą to wartości między 27 a 29 stopni, natomiast na zachodzie - od 24 do 26 stopni Celsjusza. Najzimniej będzie nad morzem, gdzie termometry mają pokazać 20-21 kresek.

GDZIE JEST BURZA? Tak było wczoraj

Noc z wtorku na środę będzie burzowa - głównie we wschodniej połowie kraju. - W pierwszej połowie nocy będą to burze gwałtowne, z intensywnymi opadami deszczu, z porywistym wiatrem, początkowo także z gradem. W drugiej połowie nocy będzie się to uspokajać, niemniej jednak wciąż możliwe będą porywy wiatru do 90 km/h - powiedziała PAP synoptyk IMGW Anna Woźniak. Sumy opadów nie powinny przekroczyć 30 mm.

W środę burze mają występować głównie we wschodniej połowie kraju. - Najintensywniejsze będą na krańcach wschodnich, tam prognozowane sumy opadów to nadal do 40 mm czy nawet punktowo 50 mm. Przy tych burzach bardziej na zachód opady będą mniejsze - ok. 20-30 mm - powiedziała Woźniak.

Na krańcach wschodnich mogą również występować najsilniejsze porywy wiatru wynoszące do 90 km/h. Bliżej centrum wiatr będzie wiał z maksymalną prędkością 70 km/h.

Aktualizacja, godz. 19.10:

IMGW: Dzisiaj głównym zagrożeniem, jakie przyniosły burze, okazały się ulewy. W wielu miejscach suma opadów wyniosła około 20 mm, w Kłodawie spadło 36 mm deszczu, a w Poznaniu i Nowej Wsi Podgórnej 64 mm. Ulewnym opadom deszczu towarzyszyły miejscami duże ograniczenia widzialności, w Poznaniu widzialność zmniejszyła się przejściowo poniżej 1000 m. Zanotowano porywy wiatru do około 60 km/h. W dolnych strefach odpływu silnie wypiętrzonych chmur burzowych porywy mogły być silniejsze.

Aktualnie burze, występujące nad województwami kujawsko-pomorskim i mazowieckim, układają się w łuk burzowy. Mogą im towarzyszyć silniejsze porywy wiatru, do 80 - 100 km/h. Łuk burzowy propaguje na północny wschód. Burze są również na Warmii i Mazurach oraz w Małopolsce, w rejonie Krakowa. Burzom będą towarzyszyć lokalnie ulewy, a ze względu na dużą odbiciowość, występująca miejscami na wysokości do 8 km możliwy jest nadal lokalnie opad gradu do 4 - 5 cm średnicy. Możliwe lokalne superkomórki. Prognoza na noc bez zmian.

Aktualizacja, godz. 17.42:

IMGW: Burze z centralnej Polski przesuwają się na północny wschód. Nowe komórki burzowe rozbudują się na linii Radzymin - Dęblin - Stalowa Wola - Rzeszów. W ciągu najbliższych godzin kolejne burze będą pojawiać się na wschodzie. Nadal burzom towarzyszą ulewy oraz lokalnie opady gradu o średnicy około 2 cm. Natężenie opadów podczas burz wynosi miejscami do 10 - 15 mm na 10 minut. Zmierzone porywy wiatru wynoszą około 50 km/h. Od rana gdzieniegdzie spadło około 20 - 30 mm deszczu, w Nowej Wsi Podgórnej (Wielkopolska) spadło 60 mm deszczu, a w Poznaniu 64 mm. W ciągu najbliższych godzin miejscami możliwe sumy opadów do 50 mm oraz punktowo porywy wiatru do 80 - 90 km/h.

Aktualizacja, godz. 16.30: Strefy silnych burz koncentrują się na pograniczu województwa łódzkiego i mazowieckiego, a także na Warmii. - Zjawiska przynoszą bardzo duże opady deszczu powodujące liczne podtopienia - informują Polscy Łowcy Burz.

Aktualizacja, godz. 15.43

IMGW: W Wielkopolsce, w centrum kraju, na Kujawach i wschodnim Pomorzu występują liczne burze. Izolowane burze pojawiły się na południe od Tarnowa. Burzom towarzyszą ulewy oraz lokalnie opady gradu o średnicy około 2 cm, lokalnie około 4 - 5 cm. Natężenie opadów podczas burz wynosi miejscami 10 do 15 mm na 10 minut. Zmierzone porywy wiatru wynoszą około 50 km/h. Od rana miejscami pomierzone sumy opadów wynoszą około 20 mm.

W ciągu najbliższych godzin nadal będą liczne burze, możliwe sumy opadów do 50 mm oraz porywy do 80 km/h, punktowo do 100 km/h. Burze przemieszczają się na północno-północny wschód, a w Małopolsce na północny wschód.

Aktualizacja, godz. 15.04: Aktualnie największy pas burzowy rozciąga się między Łęczycą a Kłodawą.

Aktualizacja, godz. 14.35: Silne wyładowania w północno-zachodniej części woj. łódzkiego oraz na wschodnich krańcach woj. wielkopolskiego.

Aktualizacja, godz. 14.12: Burze dotarły nad woj. łódzkie. Grzmi w okolicach Łęczycy i na zachodnich krańcach Łodzi. Duże wyładowania w Wielkopolsce: w Poznaniu i w rejonie Turku.

Aktualizacja, godz. 12.48: Burze przesuwają się na wschód. Grzmi w woj. łódzkim. Wyładowania w okolicach Zadzimia i Zelowa. Duża komórka burzowa znajduje się też w Wielkopolsce - na południe od Kalisza.

Aktualizacja, godz. 11.33:  Nadal burzowo w Wielkopolsce. Wyładowania obserwujemy w okolicach Gostynia i Ostrowa Wielkopolskiego. Burza daje się również we znaki mieszkańcom woj. lubuskiego. Grzmi w okolicach Nowej Soli. 

Aktualizacja, godz. 10.36: Burze zaobserwować można nad Wielkopolską i woj. kujawsko-pomorskim. Jest alert IMGW dla całego obszaru kraju:

Dzisiaj burze możliwe są niemal w całym kraju. Burzom będą towarzyszyć opady ulewne do 30mm, punktowo do 50 mm. Gdzieniegdzie grad, przeważnie 1-2 cm średnicy, jednak lokalnie możliwy jest grad o średnicy około 4-5cm. Porywy wiatru w rejonach burz do 80-100 km/h.

Aktualizacja, godz. 9.41: Obecnie burze przechodzą nad Wielkopolską. Grzmi w okolicach Mogilna i Zagórowa.

Aktualizacja, godz. 8.42: Niemal w całym kraju można się dziś spodziewać gwałtownych zjawisk pogodowych. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw: dolnośląskiego, opolskiego i zachodniej części pomorskiego. Dla pozostałych województw wydano alerty drugiego stopnia przed upałami, a dla województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego i wschodniej części województwa pomorskiego dodatkowo przed burzami. Jak prognozuje IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych burz na podanych obszarach wynosi 70-80 procent.

Aktualizacja, godz. 7.40: Burze występują w pasie: Łeba - Bory Tucholskie po Bydgoszcz. Strefa burz przemieszcza się na płn.-płn. wsch. Towarzyszą im opady deszczu o natężeniu do 5 mm/10 min., porywisty wiatr oraz lokalnie opady gradu. Burze możliwe w Sudetach i Beskidzie Żywieckim.

We wtorek, 22 czerwca, burze przewidywane są w centralnej i wschodniej części kraju. Poprzedniego dnia nawałnice przeszły nad zachodnią Polską. Straż pożarna musiała interweniować blisko 500 razy! Czy we wtorek sytuacja będzie wyglądała podobnie w innych częściach Polski?

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!