Puchar Euro 2021

i

Autor: AP Puchar Euro 2021

EURO 2021 wygrają Francuzi? Wyliczyli to statystycy

2021-06-08 8:24

EURO 2021 to wielkie piłkarskie emocje do samego końca. W tegorocznych mistrzostwach biorą udział też Polacy. Wszyscy bardzo liczymy na to, że ostatecznymi triumfatorami zostaną właśnie Biało-Czerwoni. Czy to się stanie? Nie według statystyków. Specjaliści z pięciu uniwersytetów sądzą, wygrają Francuzi. Więcej na ten temat w artykule.

EURO 2021 wygrają Francuzi? Wyliczyli to statystycy pięciu uniwersytetów - w Dortmundzie, Monachium, Innsbrucku, Molde i Gandawie. Start imprezy zaplanowano na piątek, 11 czerwca. Potrwa miesiąc. Jednym z 24 uczestników są Polacy. Tytułu bronią Portugalczycy. Wyniki badań specjalistów pokazują, że reprezentacja Polski nie ma co liczyć na triumf w finale Piłkarskich Mistrzostw Europy. Zaś prawdopodobieństwo, że to "Trójkolorowi" zostaną mistrzami wynosi aż 14,8 procent. Na kolejnych miejscach zestawienia potencjalnych triumfatorów znaleźli się Anglicy - 13,5 proc., grupowi rywale biało-czerwonych - Hiszpanie z 12,3 proc. oraz Niemcy i Portugalczycy - po 10,1 proc.

Raport z Opalenicy. Ostatni test Polaków, chwila prawdy dla Milika

Kto wygra EURO 2021? Statystycy o swoich prognozach

W obliczeniach brano pod uwagę różne wskaźniki i wyniki, np. mocne strony drużyn, wartość rynkową piłkarzy, liczbę uczestników Ligi Mistrzów, występy w meczach ligowych oraz socjologiczno-ekonomiczne położenie kraju. Badacze podkreślają jednak, że to tylko prognozy. Achim Zeileis, jeden ze statystyków, pracujący na co dzień w Innsbrucku, powiedział:

Oczywiście są to tylko prognozy, matematyczne wyliczenia, które mogą się nie przełożyć na wyniki. W innym wypadku turnieje piłkarskie byłyby bardzo nudne. Nie dajemy pewności, a tylko wskazujemy na prawdopodobieństwo.

EURO 2021 od 11 czerwca

Mistrzostwa Europy ruszą w piątek, 11 czerwca i potrwają do 11 lipca. Mecz otwarcia zaplanowany jest w Rzymie, a zagrają w nim Włosi z Turkami. Polacy w grupie E zmierzą się kolejno ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją.