Erupcja wulkanu przy lotnisku: W powietrzu trujące gazy! Loty zostaną odwołane?

i

Autor: Facebook/Pati Makowska Photography Erupcja wulkanu przy lotnisku: W powietrzu trujące gazy! Loty zostaną odwołane?

Erupcja wulkanu przy lotnisku: W powietrzu trujące gazy! Loty zostaną odwołane? [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-08-04 12:46

Trwa erupcja wulkanu Fagradalsfjall położonego niedaleko największego lotniska Islandii w Keflaviku. W powietrzu unoszą się trujące gazy. Czy loty zostaną odwołane? Zobacz wideo i zdjęcia.

Islandia: Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Na Islandii trwa erupcja wulkanu Fagradalsfjall położonego niedaleko największego lotniska kraju w Keflaviku. Erupcja rozpoczęła się w środę, ponad rok po ostatnim wybuchu tego wulkanu - przekazał islandzki urząd meteorologiczny.

Czytaj także: Wizz Air uruchamia nowe połączenia lotnicze! Dokąd polecimy z Warszawy? Sprawdź listę kierunków!

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii: Loty zostaną odwołane?

Loty nie powinny zostać zakłócone ze względu na to, że nie wydobywa się pył wulkaniczny, który mógłby uszkodzić silniki statków powietrznych - poinformował w środę portal Reykjavik Grapevine.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii: Trujące gazy w powietrzu

Urząd meteorologiczny ostrzegł, że ze względu na unoszące się w powietrzu trujące gazy nie należy zbliżać się do miejsca wybuchu. Prezydent Islandii Gudni Johannesson wezwał obywateli do zachowania ostrożności. Zwykle wielu Islandczyków podziwia erupcje.

Wulkan znajduje się w niezamieszkanej dolinie w południowo-zachodniej części kraju, ok. 32 km od stolicy, Reykjaviku.

Erupcja wulkanu Fagradalsfjall na Islandii: Wyrzuty lawy

Na nagraniu z miejsca zdarzenia widać lawę wyrzucaną przez wąską szczelinę o długości od 100 do 200 m na tzw. pole lawowe powstałe po zeszłorocznej erupcji, pierwszej na półwyspie Reykjanes od niemal 800 lat. Naukowcy spodziewali się wybuchu na półwyspie po serii trzęsień ziemi w zeszłym tygodniu.

Wulkanolog Magnus Tumi Gudmundsson przekazał w wypowiedzi dla Associated Press, że erupcja wydaje się niewielka, ale zastrzegł, że "nie wiemy, na jakim etapie się znajdujemy".

Czytaj także: Popularne linie lotnicze wstrzymują sprzedaż biletów do Polski! Sprawdź, czy lot został odwołany

Wybuch wulkanu na Islandii

W 2021 roku wybuch, do jakiego doszło na tym samym obszarze, spowodował trwające kilka miesięcy wylewy lawy. Setki tysięcy ludzi gromadziło się, aby obserwować ten fenomen.

Leżąca na tzw. wulkanicznej plamie gorąca Islandia doświadcza erupcji średnio co cztery do pięciu lat. W ostatnich latach najbardziej niszczycielski okazał się wybuch wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku, który wysłał do atmosfery ogromne chmury pyłu i popiołu wulkanicznego, przerywając na kilka dni podróże lotnicze między Europą a Ameryką Północną. Odwołano wówczas ponad 100 tys. lotów, przez co uziemione zostały miliony podróżnych. 

KASIA WĘSIERSKA ROBI TRIKI, LIL MASTI vs. LINKIEWICZ, KLIMA NA ABONAMENT, SAMBA POWRACA | ESKA XD #054

Czym zajmuje się kaletnik, rymiarz czy wulkanizator?

Pytanie 1 z 10
Mincerz to: