Epidemia w Mariupolu. Fatalne warunki sanitarne doprowadzą do całkowitego zamknięcia miasta?

i

Autor: STRINGER/AFP/East News Epidemia w Mariupolu. Fatalne warunki sanitarne doprowadzą do całkowitego zamknięcia miasta?

Epidemia w Mariupolu. Fatalne warunki sanitarne doprowadzą do całkowitego zamknięcia miasta?

2022-06-06 10:00

O początku epidemii w Mariupolu poinformował w niedzielę doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. W okupowanej przez Rosjan miejscowości nad Morzem Azowskim na ulicach gniją odpadki, a skażenie mogą wywołać prowizoryczne groby.

Doradca mera powiedział, powołując się na własne źródła w Mariupolu, że miasto "faktycznie jest zamykane na kwarantannę". "Teraz jest to łagodniejsza wersja kwarantanny, bardziej biurokratyczna, ale myślę, że oni rozumieją, że zaczęła się epidemia" - dodał. Andriuszczenko, którego wypowiedź przekazał portal Suspilne uważa, że może chodzić o cholerę lub dyzenterię (czerwonkę bakteryjną).

Mariupol. Epidemia może spowodować wiele ofiar śmiertelnych

Opisując sytuację sanitarną, Andriuszczenko mówił o zanieczyszczeniu morza i źródeł wody. "Zdajemy sobie sprawę, że płytkie mogiły mają pewien wpływ, gnicie odpadków na ulicach - to wszystko trafia do wody, morza, źródeł wody pitnej. Ryzyko epidemii już jest nie tylko groźbą, jest już na takim poziomie, że w zasadzie odnotowujemy pojedyncze przypadki - na tyle, na ile możemy je rejestrować" - mówił. Ocenił, że "pozwala to mówić, że w zasadzie rozpoczęła się epidemia". Według doradcy mera w Mariupolu rośnie umieralność. Andriuszczenko ostrzegł, że w obecnych warunkach, gdy w mieście nie działa system opieki medycznej ani laboratoria, nie ma szczepionek ani leków, nawet dyzenteria może spowodować wiele ofiar śmiertelnych.

Mariupol. Dlaczego właśnie tu wybuchła epidemia?

O zagrożeniu epidemią w Mariupolu Andriuszczenko mówił też pod koniec kwietnia, wskazując na brak dostępu do kanalizacji, wody pitnej i pożywienia. Wojska rosyjskie blokowały miasto od 1 marca.

W Mariupolu masowo chowano zabitych. Wody i żywności nadal brakuje. Rosjanie częściowo uruchomili wodociągi. Jednak w połowie maja szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan ostrzegała, że wiele rur jest uszkodzonych, przez co mieszają się ścieki i woda pitna.

Raport Złotorowicza: List gończy za Putinem