elektrownia jądrowa

i

Autor: THIERRY MONASSE/REPORTER

energia

Energetyka jądrowa uznana za branżę ekologiczną. Decyzja Unii Europejskiej

2023-11-21 20:51

Unia Europejska, a dokładnie Parlament Europejski przegłosował we wtorek ważną decyzję. Od 21 listopada 2023 roku energetyka jądrowa będzie zaliczana do zielonych technologii. Co to dokładnie oznacza? Jak skomentowali politycy?

Energetyka jądrowa jest już zieloną energią!

Energetyka nuklearna została wpisana przez eurodeputowanych na listę technologii zeroemisyjnych; jest to stanowisko europosłów w sprawie projektu rozporządzenia mającego na celu wsparcie zeroemisyjnych sektorów w UE.

Głosowanie wprawdzie nie zmieni sytuacji przemysłu nuklearnego z dnia nadzień, w dużej mierze regulowanego na poziomie krajowym, ale oznacza ważne zwycięstwo polityczne i symboliczne dla sektora nuklearnego – komentują stanowisko PE francuskie media.

- Cieszę się, że udało nam się skategoryzować energię jądrową na tym samym poziomie, co energię odnawialną - w technologiach zerowych netto. Wszystkie te źródła produkcji energii są niezbędne do dekarbonizacji naszej gospodarki – stwierdził francuski europoseł Christophe Grudler.

Stanowisko PE będzie przedmiotem dalszych negocjacji z państwami członkowskimi, które zajmą stanowisko w sprawie włączenia energetyki jądrowej do kluczowych sektorów transformacji energetycznej, obok paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii czy pomp ciepła.

Wstępny projekt rozporządzenia dla przemysłu o zerowej emisji, zaprezentowany 16 marca, wymieniał już energię jądrową jako środek dekarbonizacji gospodarki, co stanowiło pierwsze zwycięstwo Francji i kilkunastu innych krajów UE, m.in. Holandii, Szwecji i Polski, które stawiają na tę technologię – przypomina agencja AFP.

Jednak w praktyce dotyczyło to tylko przyszłych reaktorów czwartej generacji i małych reaktorów modułowych, które również są w fazie rozwoju. Ponadto większość środków unijnych zarezerwowana została dla ograniczonej listy tzw. sektorów „strategicznych”, z których wykluczona została energetyka jądrowa

Elektrownia rozwiązuje umowy z mieszkańcami Opola. Co dalej?

Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Byliśmy na plaży