Dzienny bilet umożliwia m.in. wyjście do kawiarni

i

Autor: Mariah Solomon/Unsplash (zdjęcie ilustracyjne) "Dzienny bilet" umożliwia m.in. wyjście do kawiarni

Jest sposób na powrót do normalności w czasie pandemii. Wystarczy szybki i DARMOWY test

2021-03-23 13:27

Wyjście do kina czy kawiarni w czasie pandemii koronawirusa nie musi być problemem. I to w czasie, gdy rośnie kolejna fala zachorowań, a szczepienia idą bardzo powoli. Pojawił się interesujący pomysł, który pozwala cieszyć się normalnością w trudnym okresie. Tym rozwiązaniem jest tzw. dzienny bilet.

Sposób na powrót do normalności w czasie pandemii? Wpadli na niego Niemcy. Jak pisze serwis Money.pl, w liczącym 90 tys. mieszkańców mieście Tübingen (po polsku - Tybinga) w południowo-zachodnich rozpoczęto ciekawy eksperyment. Od połowy marca można tam pójść do kawiarni, kina, baru, teatry czy na stacjonarne zakupy. Jest jednak jeden warunek. 

Chodzi o “Tagesticket”, czyli “dzienny bilet”, który trzeba okazać w sklepie czy instytucji, do której chcemy się udać. Ten dokument to zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Jest ważne tylko przez jeden dzień, ale dla mieszkańców miasta nie stanowi to dużego problemu. W Tübingen znajduje się osiem punktów, gdzie wykonywane są testy. Co ważne, są one DARMOWE, a wynik otrzymuje się niemal natychmiast!

Posiadanie “Tagesticket” nie zwalnia z obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką w miejscach publicznych. Nie można też korzystać z hoteli i chodzić np. na wydarzenia sportowe. Są też inne ograniczenia. Posiłki można spożywać w ogródkach, a nie wewnątrz lokali. 

Eksperyment ma potrwać do pierwszych dni kwietnia. Jeżeli władze będą zadowolone z jego przebiegu, to możliwe jest rozszerzenie go na inne miasta, czy nawet regiony Niemiec. Może ten przykład będzie inspiracją dla władz sąsiedniej Polski? 

Sonda
Czy uważasz, że obecne obostrzenia są wystarczające?
Raport z Anteny 23.03