supermarket

i

Autor: Pixabay.com

Pracownicy handlu będą zaszczepieni szybciej? "Wielu klientów nie zasłania nosa i ust"

2021-03-23 12:28

Czy pracownicy handlu zostaną zaszczepieni szybciej? Apel w tej sprawie, skierowany do Michała Dworczyka, skierowała "Solidarność". Związek zauważa, że nauczyciele zostali wyszczepieni, mimo że pracują prawie wyłącznie zdalnie. Tymczasem kasjerki, sprzedawcy i inni pracownicy branży handlowej, muszą stale obsługiwać klientów. Nawet podczas twardego lockdownu.

- W imieniu Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” ponownie zwracamy się do Pana Ministra z apelem w sprawie uwzględnienia pracowników handlu jako jednej z priorytetowych grup zawodowych w harmonogramie narodowego programu szczepień - piszą związkowcy.

W dalszej części zwracają uwagę na fakt, że od 20 marca, wszyscy uczniowie przeszli na nauczanie zdalne. Tymczasem nauczyciele są grupą zawodową, która została już wyszczepiona. Podobnie jest z nauczycielami akademickimi, którzy od dawna już pracują w trybie zdalnym.

- Tymczasem pracownicy handlu nie mają i nigdy nie będą mieli możliwości wykonywania swojej pracy w trybie zdalnym - czytamy w piśmie skierowanym do ministra. - Nawet w przypadku najgłębszego lockdownu będą normalnie obsługiwać klientów, mając codziennie styczność z setkami osób i każdego dnia narażając się na zakażenie. Ich praca jest niezbędna dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa i zaopatrzenia ludności w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby. Przy kasach, czy w wypełnionych towarem alejkach hipermarketów i dyskontów spożywczych nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Klienci robiąc zakupy nie przywiązują do tego zalecenia uwagi. Nadal wielu klientów robi zakupy w nieprawidłowo założonej maseczce lub w ogóle nie zasłania nosa i ust.

Przypomnijmy, że nawet w czasie obowiązywania najostrzejszych ograniczeń, sklepy spożywcze - zwłaszcza markety - pozostawały otwarte. Wydłużone były również godziny ich pracy. Podobnie jest teraz. Choć od 20 marca obowiązują ogólnopolskie obostrzenia, sklepy wielkopowierzchniowe są nadal otwarte. Czy ich pracownicy zostaną zaszczepieni szybciej?

Na początku roku, podobny apel wystosowały firmy zrzeszone w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Raport z Anteny 23.03
Źródło: Pracownicy handlu będą zaszczepieni szybciej? "Wielu klientów nie zasłania nosa i ust"