Dzień wolny w pracy na szczepienie przeciw covid? Czy można dostać wolne na szczepienie? 30.04.

2021-04-30 7:07
dzień wolny na szczepienie
Autor: Pixabay.com

Czy pracodawca może dać nam dzień wolny w pracy na szczepienie przeciw covid-19? Na szczepienia zapisują się kolejne roczniki. Często jednak termin przyjęcia dawki koliduje z naszą pracą. Czy należy nam się wolne na szczepienie? Czy powinniśmy wykorzystać dni urlopowe, lub brać urlop na żądanie? Przyglądamy się, co mówią o tym przepisy.

Z każdym tygodniem, program szczepień nabiera tempa. Każdego dnia zapisywać mogą się kolejne roczniki. Wielu z nas, chcąc zaszczepić się jak najszybciej, wybiera pierwszy możliwy termin szczepienia. To jednak czasem koliduje z pracą. Konieczne może okazać się wzięcie wolnego w pracy. Pojawia się pytanie. Czy trzeba wykorzystywać urlop? Czy pracodawca może dać nam dzień wolny w pracy na szczepienie przeciw covid?

Wolne na szczepienie. Co na to Kodeks Pracy?

Niestety, tu mamy złą wiadomość dla wszystkich zatrudnionych. W Kodeksie Pracy nie znajdziemy zapisu, który mówi, że pracownikowi należy się dzień wolny w pracy na szczepienie. Szczepienie na covid nie jest szczepieniem obowiązkowym, dlatego nie przysługują na nie zwolnienia.

Pracodawca może jednak udzielić pracownikowi dnia wolnego z własnej woli. Jest to w końcu w jego najlepszym interesie: pracownik, który jest zaszczepiony nie "wypadnie" z grafiku z powodu choroby i dzięki temu firma będzie działać sprawniej.

Pracownikowi można udzielić całego lub części dnia na szczepienie. Pracownik może również złożyć podanie o udzielenie zwolnienia w celu załatwienia spraw osobistych, lub urlopu wypoczynkowego, czy urlopu na żądanie.

Są w Polsce firmy, które dają pracownikom wolne na szczepienie. Poznański oddział Volkswagena, poinformował w komunikacie prasowym, że każdy pracownik firmy chcący się zaszczepić, otrzyma dzień wolny.

- Decyzja zarządu spółki Volkswagen Poznań pozwala zadbać pracownikom o swoje zdrowie, bez konieczności naruszania puli ustawowego urlopu wypoczynkowego. Dodatkowy dzień wolny będzie przysługiwał w dniu przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, a kolejny w dniu przyjęcia drugiej dawki. Zarząd VWP podjął decyzję o przyznaniu pracownikom dodatkowego dnia wolnego w dniu szczepienia ( 2 dawki szczepienia = 2 dni) z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - czytamy w komunikacie prasowym firmy.

Dzień wolny w pracy na szczepienie. Będzie nowy przepis?

Głos w sprawie tego, czy pracownicy powinni dostawać wolne na szczepienie, zabrał też Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

- Wnioskujemy do rządzących, by wspólnie przygotować regulacje wprowadzające dzień wolny od pracy dla pracowników, którzy chcą się zaszczepić przeciw Covid-19 - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

A co mówią pracodawcy zapytani o to, czy pracownik powinien otrzymać dzień wolny w pracy na szczepienie przeciw covid.

- Jeden dzień pracy w kontekście ryzyka zachorowania pracownika czy szerszej grupy pracowników jest kosztem, który może zostać przez firmy poniesiony - mówi Rafał Baniak, wiceprezydent Pracodawców RP. - Jeżeli będzie taka możliwość będziemy również do takiej zachęty przekonywać.

Raport z Anteny 29.04
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze