Płomień świecy

i

Autor: pixabay.com Płomień świecy

Dzień COVIDOWEJ ŻAŁOBY NARODOWEJ 3.12 - na czym polega akcja ku czci ofiar koronawirusa?

2021-12-03 11:58

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do ponad 178 tysięcy nadmiarowych zgonów w Polsce. Ku czci ofiar COVID-19 i ich rodzin organizowany jest dziś Dzień Covidowej Żałoby Narodowej. Dowiedzcie się, jak przyłączyć się do akcji.

Dzień Covidowej Żałoby Narodowej już dziś. Ta wyjątkowa oddolna inicjatywa ma być hołdem dla wszystkich ofiar koronawirusa i wyrazem solidarności z rodzinami, którym Sars-CoV-2 zabrał bliskich. Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku: mimo iż mamy już 178 tysięcy nadmiarowych zgonów w pandemii Covid-19 w Polsce, to nie mieliśmy ani jednego dnia żałoby narodowej z tego powodu. Organizatorzy dodają, że w ostatnich tygodniach znów notowanych jest po kilkaset zgonów dziennie, a wzrost liczby zakażeń i przeciążony system opieki zdrowotnej jeszcze bardziej pogorszą statystyki. Każda z tych śmierci jest tragedią dla rodzin. Stąd pomysł, by w piątek, 3. grudnia pokazać, że Polkom i Polakom nie jest to obojętne. W dalszej części artykułu dowiecie się, jak zaangażować się w akcję.

Podlaskie. Policjanci oślepiani laserami przez białoruskich funkcjonariuszy

Dzień covidowej żałoby narodowej - 178 tysięcy świeczek w oknach

Inicjatorem akcji jest Maciej Roszkowski, psychoterapeuta zaangażowany w działania na rzecz upowszechniania wiedzy o pandemii koronawirusa w Polsce. Roszkowski podkreśla, że pandemia to nie tylko choroba i większa ilość zgonów, lecz także kryzys służby zdrowia, chaos wywołany decyzjami rządu i niezliczone osobiste tragedie.

Wraz z innymi lekarzami i terapeutami zachęca wszystkich do udziału w covidowej żałobie narodowej. W piątek, 3. grudnia ubierzmy się na czarno, ustawmy okolicznościowe zdjęcie profilowe na Facebooku, a o godzinie 18:00 zgaśmy światło na 20 minut i zapalmy świeczkę w oknie. Roszkowski chciałby, aby zapłonęło przynajmniej 178 tysięcy płomieni - tyle, ile dodatkowych zgonów zanotowano w kraju od początku pandemii.

Dzielmy się emocjami i zachęcajmy do szczepień

Świeczki i czarny ubiór to nie wszystko. Na stronie wydarzenia czytamy, że Dzień covidowej żałoby narodowej jest też okazją do podzielenia się trudnymi emocjami związanymi z utratą bliskich. Tego dnia warto też przypomnieć innym, że najskuteczniejszym sposobem walki z koronawirusem są szczepienia. Organizatorzy zachęcają też do wspólnego wywierania nacisków na rząd w sprawie konkretnych działań hamujących zakażenia. Wszystkie szczegóły dzisiejszej akcji znajdziecie na stronie wydarzenia i w poniższym poście: