Dzieci od małego będą uczyły się, co to znaczy zdrowo żyć. Niedzielski o projekcie edukacji zdrowotnej dla uczniów

2022-09-06 11:28
Minister Zdrowia Adam Niedzielski
Autor: Tomasz Radzik / SUPER EXPRESS

Najważniejsze, by dzieci od małego uczyły się, co to znaczy zdrowo żyć – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski o projekcie edukacji zdrowotnej dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Chcemy postawić na zdrowe życie i zdrowe żywienie – wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem uczestniczyli w zajęciach z uczniami w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach (woj. dolnośląskie). Następnie na konferencji prasowej mówili o projekcie edukacji zdrowotnej uczniów.

"Te zajęcia będą prowadzone w klasach I-III szkół podstawowych, pewnie na godzinach wychowawczych" – powiedział szef resortu zdrowia. "Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie staje się tak naprawdę naszą wspólna wartością, wspólnym dobrem" – wskazał Niedzielski.

Jak mówił, jest to inicjatywa, która gromadzi bardzo dużo instytucji publicznych i wpisuje się akcję "Zdrowe życie" zainaugurowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Podziękował Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, które przygotowały materiały dla uczniów i dla nauczycieli.

Edukacja stawia na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie

"Okres pocovidowy, popandemiczny, po nauce zdalnej, spowodował uruchomienie kilku programów, które wychodziły naprzeciw problemom, jakie pojawiły się po tym okresie" – przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Przy pomocy Akademii Wychowania Fizycznego i dzięki Akademii Wychowania Fizycznego wdrożyliśmy program WF z AWF – to przede wszystkim kondycja fizyczna wśród dzieci w klasach I-III. Przeznaczyliśmy na to 70 mln zł. Powstało kilkanaście tysięcy +Sport Klubów+, które działają w całej Polsce" – mówił.

"Oprócz aktywności fizycznej chcemy również postawić na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie" – wskazał Czarnek. "Stąd skorzystaliśmy z propozycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i uruchomiliśmy program Junior Edu-Żywienie (JEŻ) wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, za 20 mln zł (...). To jest program badawczo-edukacyjny, który w efekcie pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Będą to materiały przygotowane przez naukowców z, można powiedzieć, takiego flagowego okrętu polskiej nauki, jakim jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Za to naukowcom z SGGW bardzo dziękuję" – mówił.

"Chcemy postawić na profilaktykę, która rzeczywiście uwolni nas z wielu problemów, które pojawiłyby się, gdyby nie te programy" – dodał szef MEiN.

Tragedia w Oławie. Siedemnastolatek zabił ojczyma siekierą.

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! Odgadniesz, jakiego słowa brakuje? 6/10 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 10
Apetyt rośnie w miarę [...]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze