Drakońskie kary nie odstraszyły pijanych kierowców. Ich liczba ciągle rośnie!

i

Autor: Podlaska Policja Drakońskie kary nie odstraszyły pijanych kierowców. Ich liczba ciągle rośnie!

Drakońskie kary nie odstraszyły pijanych kierowców. Ich liczba ciągle rośnie!

2022-06-08 14:53

Taryfikator kar dla kierowców zmienił się 1 stycznia 2022 r., a mandaty drastycznie wzrosły również dla tych kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Statystyki są jednak nieubłagane. Drakońskie kary nie odstraszyły pijanych kierowców. Ich liczba stale rośnie!

Wsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Według polskiego prawa mając od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi, kierowca jest w stanie "po użyciu" i popełnia wykroczenie. Stężenie wyższe niż 0,5 promila to już "stan nietrzeźwości" i przestępstwo.

CZYTAJ TAKŻE: Ogólnopolska blokada Orlenu. Zaplanowano już kilkadziesiąt protestów!

Od 1 stycznia 2022 r. wraz z wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów pijani kierowcy muszą płacić drakońskie kary za złamanie prawa. Kierującemu pojazdem w stanie nietrzeźwości w 2022 r. grozi:

  • grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia,
  • zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,
  • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej),
  • 10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).

Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” wprowadzenie tych wysokich kar nie odstraszyło kierowców przed siadaniem za kółko pod wpływem alkoholu. W tym roku blisko tysiąc kierujących więcej niż przed 12 miesiącami popełniło przestępstwo, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości.

W tym roku (do maja) policjanci zatrzymali łącznie 35 tys. 080 kierujących po alkoholu (o ok. 100 więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego)" – czytamy. Prowadzących w stanie znacznego odurzenia – z ponad pół promila alkoholu – było natomiast 20 tys. 515, to wzrost o 958 wobec minionego roku.

Sąd Rejonowy w Białymstoku. Patryk O. (26 l.) wypił 10 piw, wsiadł za kierownicę i potrącił pieszą na pasach