Jaka pozycja do snu jest dla nas najlepsza?

i

Autor: Canva Jaka pozycja do snu jest dla nas najlepsza?

CZY WIESZ, że to w jakiej pozycji śpisz wpływa na twoje zdrowie? Jak spać by być zdrowym?

2021-11-02 12:12

Okazuje się, że pozycja i bok, na którym śpimy może mieć olbrzymi wpływ na to, jak będzie funkcjonował nasz organizm. Czy to możliwe, że wystarczy zmienić pozycję snu, by pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości? Podpowiadamy jak ułożyć się do snu żeby wasz organizm lepiej funkcjonował.

Jak sen wpływa na zdrowie?

Pozycja, w jakiej spędzamy od 6-8 godzin w trakcie dnia ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie w trakcie dnia. I nie chodzi tylko o to żeby nasz organizm odpoczął - śpiąc w odpowiedniej pozycji możemy usprawnić jego działanie. Większość ludzi śpi na boku z lekko zgiętymi nogami w tzw. pozycji embrionalnej. Jest ona dla nas najbardziej naturalna i zazwyczaj dla nas najwygodniejsza. Sposób, w jaki śpimy ma duży wpływ na to jak funkcjonuje nasz organizm. Warto zmienić pozycję w jakiej śpimy, żeby pozbyć się wielu dolegliwości i usprawnić działanie organizmu. Wystarczy tylko przewrócić się na lewy bok by nasz organizm od razu zaczął lepiej pracować a związane jest z naszą budową anatomiczną i ułożeniem organów.

  • Spanie na lewym boku powoduje lepsze krążenie krwi w organizmie, bo ludzka aorta jest wygięta w lewo. Z tego powodu kobiety ciężarne powinny spać właśnie na lewym boku, ponieważ ich serce pracuje zdecydowanie ciężej, a spanie na prawym boku dodatkowo utrudnia krążenie, na lewym boku powinny spać także osoby z problemami krążeniowymi.
  • Spanie na lewym boku powoduje także zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia zgagi, co więcej, śpiąc na prawym boku możemy nabawić się refluksu żołądka, ponieważ spanie na tej stronie sprawia, że żołądek naciska na trzustkę i kieruje kwasy trawienne w stronę przełyku.
  • Dla osób chcących schudnąć spanie na lewym boku też jest korzystne. Śpiąc na lewym boku powodujemy, że nasz układ trawienny lepiej funkcjonuje, ponieważ do przemiany materii dochodzi głównie po prawej stronie ciała, która gdy śpimy na lewym boku nie jest uciskana.
  • Ta pozycja wskazana jest także dla osób chrapiących i cierpiących na bezdech senny lub osób chrapiących, ponieważ ta pozycja udrażnia nasze drogi oddechowe.
  • Spanie na lewym boku pomaga także w oczyszczaniu organizmu z toksyn ponieważ nasz układ limfatyczny działa wtedy sprawniej.
  • Dla osób, które narzekają na bóle krzyżowe ta pozycja też może być korzystna i pomocna przy złagodzeniu bólu, ponieważ, leżąc na boku z lekko podkulonymi nogami odtwarzamy naturalną krzywiznę kręgosłupa.

A jaka pozycja podczas snu jest dla nas najgorsza? Najgorszy wpływ na nasze samopoczucie ma spanie na brzuchu. Ponieważ takie ułożenie w trakcie 8 godzin snu najbardziej obciąża kręgosłup, wszystkie narządy wewnętrzne są uciskane i gorzej funkcjonują, a płuca mają ograniczony dostęp do powietrza. A wy jak najczęściej śpicie?

Sonda
W jakiej pozycji śpisz?