Wigilia

i

Autor: _Alicja_ / CC0 / pixabay.com

Czy w Wigilię jest post? Czy można jeść mięso?

2021-12-24 13:08

Czy w Wigilię jest post? Czy można jeść mięso? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, właśnie w dniu wigilii, 24 grudnia. Warto więc znać odpowiedź na pytanie, które wielu zadaje sobie w wigilię: czy tego dnia jest post? Czy mogę jeść mięso?

Post w Wigilię: Czy w Wigilię jest post? 

Wigilia przypada w przed dzień Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Tego dnia wieczorem tradycyjnie wśród rodzin czeka się na pierwszą gwiazdkę aby zasiąść do kolacji. Na stole, według tradycji powinno być 12 potraw, a jedno miejsce przy stole powinno pozostać puste. Wiele osób w tym dniu pości i nic nie je aż do kolacji. Jednak wielu zadaje sobie pytanie: co mogę zjeść na obiad, czy śniadanie? Czy w tym dniu jest post? Według prawa kanonicznego obowiązującego obecnie od 2003 roku ścisły post nie jest tego dnia wymagany.

Post w wigilię: Czy można jeść mięso?

Biskupi zachęcają do zachowania postu, choć nie jest to wymagane. Wiele osób jednak trzyma się tej niepisanej tradycji, iż nie spożywa mięsa. Dla wielu wiernych wigilia jest także pierwszym posiłkiem tego dnia. Jedna z formalnego punktu widzenia, w wigilię można jeść mięso i inne potrawy bez obawy, iż jest to grzech.

Według prawa kanonicznego wstrzemięźliwość i post obowiązują dwa dni w roku: w Środę Popielcową oraz w piątek przed Wielkanocą.

Skoki narciarskie - jak dobrze znasz się na skokach?

Pytanie 1 z 10
Skoki narciarskie w 1908 roku w Polsce zadebiutowały w miejscowości:

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]