Czy czarne koty przynoszą pecha? Te przesądy trzeba znać!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Czy czarne koty przynoszą pecha? Te przesądy trzeba znać!

2022-11-17 10:15

17 listopada obchodzimy Dzień Czarnego Kota! To nietypowe święto, które z pewnością kochają wszyscy miłośnicy futrzaków o tym wyjątkowym kolorze maści. Czemu czarne koty są inne niż wszystkie? Poznajcie niesamowite przesądy i przysłowia na ich temat!

Spis treści

  1. Dlaczego czarne koty przynoszą pecha?
  2. Czy czarny kot przynosi szczęście?
  3. Przysłowia o kotach

Miłośnicy kotów kochają je bez względu na ich maść i płeć. Nie da się jednak ukryć, że niektóre koty są po prostu wyjątkowe. Wśród tych czworonogów najgorszą sławą cieszą się czarne koty. Samych kotów nikt o zdanie nie pytał, jednak legenda wśród nich obrosła już we średniowieczu i wciąż pozostaje aktualna. Kto wie, może i wy sami daliście się już ponieść szaleństwu i nie chcecie ryzykować pecha po spotkaniu z czarnym kotem?

Dlaczego czarne koty przynoszą pecha?

Czarny kot przebiegł ci drogę? Natychmiast zawróć! Przecięcie ścieżki oznacza niebezpieczeństwo lub pecha. Czarny kot jest  w folklorze symbolem wszystkiego, co złe i pomocnikiem czarownic. Zaczęło się od papieża Grzegorza IX, który w 1233 roku wydał bullę nakazującą i przyzwalającą na zabójstwa czarnych kotów. Ginęły jako pomocnicy szatana. Koty były tracone, palone na stosach, a nawet zrzucane z dachów. Co ciekawe, ta decyzja mogła mieć wpływ na wybuch epidemii dżumy. Gdy zabrakło kotów, szczury i myszy stawały się prawdziwą plagą. W okresie średniowiecza populacja kotów w Europie zmniejszyła się aż o 90%. Poza ochroną przed ciemnymi mocami, przydawało się również miękkie futro, które sprawdzało się na kołnierze i czapki.

W XVI wieku w Wielkiej Brytanii panował okrutny zwyczaj zamurowywania żywcem kotów w domach, by pośmiertnie odstraszały gryzonie. W mieście Ypres w Belgii, aż do XIX wieku odbywało się święto, które kończyło się zrzucaniem kotów z wieży ratusza.

Czy czarny kot przynosi szczęście?

W niektórych kulturach od wieków uważa się natomiast, że czarny kot przynosi ogromne szczęście. Japończycy uważają, że czarne koty przynoszą do domu bogactwo. Odstraszają również złe moce i demony. Angielski przesąd mówi, że warto wręczyć pannie młodej czarnego kota w dniu jej ślubu. Ma to chronić nowożeńców przed ciemnymi mocami i zapewnić szczęście rodzinne!

Przysłowia o kotach

Na temat kotów powstały również liczne przysłowia i przesądy. Kilka z nich możecie znaleźć poniżej.

Kot czarny - los marny.

w nocy wszystkie koty są czarne.

Chłop mowny a kot łowny, z głodu nie zemrą.

Drzeć z kimś koty (kłócić się)

Pogonić komuś kota (dać komuś do zrozumienia)

Kocia muzyka (nieprzyjemna, fałszująca)

Pierwsze koty za płoty (po udanych efektach pracy)

Duże utrudnienia na Politechnice. Metro wymienia schody ruchome

QUIZ PRL. Rymowanki z dzieciństwa. "Raz wróbelek Elemelek". Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 10
Może pan się o mnie oprze…
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE