Czeka nas inwazja komarów! Gdzie będzie ich najwięcej?

2022-08-04 7:02
Plaga komarów
Autor: Canva

Obfite opady deszczu w wielu regionach kraju przyniosły ulgę po upałach. Jednak wilgoć i wysokie temperatury spowodowały, że obecnie są idealne wręcz warunki do namnażania się komarów i innych nieprzyjemnych owadów. Jeśli planujecie urlop w plenerze, to przygotujcie duży zapas środków przeciwkomarowych, bo czeka nas plaga tych owadów. Gdzie można się ich spodziewać. Zapraszamy do artykułu.

Inwazja komarów. Gdzie będzie ich najwięcej?

Liczne podmokłe tereny i zbiorniki wodne to idealne miejsce do rozmnażania się komarów. Komarzyce, żeby złożyć jaja potrzebują naszej krwi. Najedzone samice potrafią złożyć około 300 jaj, z których wyklują się kolejni latający krwiopijcy. Warto pamiętać, że gryzą nas tylko samice komarów, które stanowią aż 90 procent populacji tych owadów. Samce nie są krwiożercze i żywią się pyłkami kwiatów, choć przeważnie przez całe swoje krótkie życie nie jedzą niczego. Bazując na ilości opadów w poszczególnych województwach spodziewać się, że największego wylęgu tych owadów spodziewać się będzie można na południu, wschodzie i w centrum kraju. Największe opady były ostatnio na południowym zachodzie i w centrum, i to wypoczywając w tych rejonach musimy przygotować się na irytujące towarzystwo komarów.

  • Kogo lubią gryźć komary?

Warto wiedzieć, że komary uwielbiają gryźć osoby mające nieco podwyższoną temperaturę ciała, dlatego ich ofiarami często są osoby uprawiające sport lub kobiety w ciąży, które w mają nieco wyższą temperaturę. Wybierając się w plener warto pamiętać, że komary częściej gryzą osoby noszące pewne kolory ubrań. Ulubionymi kolorami komarów są czerwony, pomarańczowy, czarny i cyjan (odcień niebieskiego). Co zrobić żeby złagodzić efekt pogryzień - skutecznym i tanim sposobem na złagodzenie swędzącego ukąszenia jest okład z cebuli.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze