COVID-19: Kto będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie za powikłania poszczepienne? Są szczegóły

i

Autor: Pixabay

COVID-19: Kto będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie za powikłania poszczepienne? Są szczegóły

2021-01-13 8:46

Fundusz Kompensacyjny - to polskie rozwiazanie na wypłatę odszkodowań za powikłania poszczepienne. Kto będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie? Świadczenie kompensacyjne wyniesie do 10 do 100 tysięcy złotych. W jakich sytuacjach będzie wypłacane? Minister Zdrowia Adam Niedzielski podał szczegóły w czasie konferencji 12 stycznia.

Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19

Będzie możliwość ubiegania się o odszkodowanie za powikłania poszczepienne. Taką informację podał Adam Niedzielski w czasie konferencji 12 stycznia:

- Aby zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów, zaproponowaliśmy rozwiązanie polegające na stworzeniu Funduszu Kompensacyjnego. Dysponentem Funduszu będzie Rzecznik Praw Pacjenta - wyjaśnił.

O takie odszkodowanie będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły działania niepożądane, tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni. Wysokość odszkodowań będzie różna i zależna od długości okresu leczenia. Przyznane kwoty będą mieściły się w przedziale od 10 do 100 tysięcy złotych, a środki na ich wypłatę będą pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

37 niepożądanych odczynów poszczepiennych w Polsce

Niedzielski zaznaczył przy tym, że niepożądane odczyny poszczepienne to zjawiska bardzo rzadzkie. Do tej pory w Polsce w przypadku szczepienia na COVID odnotowano ich 37, w tych 32 o charakterze łagodnym, 4 poważne i 1 ciężki.

Powołanie Funduszu Kompensacyjnego ma w takich przypadkach znacznie ułatwić drogę dochodzenia odszkodowania:

- (...) nie o sam Fundusz ty chodzi, ale o procedurę. Ta procedura ma z założenia zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega - wyjaśnił szef MZ.

Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?
Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Zginął pod kołami pociągu na Olszynce Grochowskiej