Co zrobić z dynią po Halloween? Na pewno NIE powinna straszyć w lesie!

2021-11-05 15:16
Co zrobić ze starym lampionem z dyni?
Autor: Canva Co zrobić ze starym lampionem z dyni?

Dyniowe lampiony upiększały domy wielu osób. W szale wycinania dyniowych ozdób wiele osób kupiło ich trochę więcej, niż zwykle. Teraz dyniowe lampiony większości osób zapewne nieco oklapły i zaczęły dziwnie pachnieć. Co zrobić z dyniami, które straszą nie tylko wyglądem, ale i zapachem?

Co zrobić ze starym dyniowym lampionem?

Tego rodzaju pytania otrzymywali ostatnio pracownicy Lasów Państwowych. Wiele osób chciało przeznaczyć swoje lampiony jako pokarm dla leśnych zwierząt, ale czy jest to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie zamieścili leśnicy na profilu społecznościowym.

Chociaż zostawienie dyni w lesie wydaje się dobrym i ekologicznym rozwiązaniem to leśnicy radzą, by tak nie robić. Powodów, dla których dynia w lesie nie powinna się znaleźć jest kilka. Po pierwsze nie jest ona naturalnym gatunkiem dla środowiska leśnego. To samo dotyczy wyrzucania do lasu liści z domowego ogródka, skoszonej trawy. Leśnicy proszą, aby nawet skórkę od banana, którego zjemy w trakcie spaceru po lesie wyrzucić w domu, a nie na leśne runo. Wyrzucając ogryzki i pestki zjedzonych owoców przyczyniamy się do rozprzestrzeniania gatunków roślin, które nie powinny się tam znaleźć i które niekiedy okazują się być inwazyjne.

Podobnie jest z niekontrolowanym dokarmianiem zwierząt. Wbrew pozorom nie jest ono dobre dla leśnych zwierząt. Zostawiona w lesie dynia nie jest naturalnym pokarmem dzikich zwierząt i może im zaszkodzić. Kolejny powód to fakt, że tego typu dokarmianie prowokuje dzikie zwierzęta do poszukiwań pokarmu w pobliżu osad ludzkich, co nie jest dla nich bezpieczne.

Najprościej stare dyniowe lampiony, które zaczynają pachnieć odstraszająco wyrzucić do pojemników na bioodpady. A na następne święta warto kupić tylko tyle dyń, ile jesteśmy w stanie zagospodarować. Miąższ z dyni można przetworzyć na wiele pysznych produktów, a nadmiar zamrozić na później. Nie straszmy dyniowymi lampionami w lesie i nie zachęcajmy innych do zostawiania bio odpadków w tym miejscu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Pierwszy w Lublinie Park Iluminacji
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze