Co to są Zaduszki? Czego nie wolno robić? Zwyczaje i wierzenia

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Co to są Zaduszki? Czego nie wolno robić? Zwyczaje i wierzenia

2022-11-02 9:03

Zaduszki, zwane Dniem Zadusznym to święto liturgiczne poświęcone zmarłym, treściowo połączone z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. W Polsce obchodzone były przez naszych przodków każdego roku i wiązało się z nimi wiele tradycji i przesądów. Jakich? Poznajcie dawne zwyczaje i wierzenia!

Co to są Zaduszki? To dzień, który obchodzimy 2 listopada. Nazywane są również Dniem Zadusznym lub w niektórych regionach Polski - Świętem Zmarłych. Ustanowiony został  w 998 roku, jednak tradycja Zaduszek sięga jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Nasi przodkowie odprawiali wtedy tak zwane Dziady podczas których komunikowali się z duszami zmarłych. Celem było oczywiście zyskanie ich przychylności. Obrzędy te stały się inspiracją między innymi dla Adama Mickiewicza.

Tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII w. Jednym ze zwyczajów było oczywiście zapalanie na grobach zniczy. Nasi przodkowie stawali również jadło i napitek. Tradycja palenia ogni związana jest z pogańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, na rozstajach dróg i w obejściach, aby wskazywać drogę duchom. Płomienie ogrzać miały błąkające się po świecie dusze. W dziady goszczono wszelkich podróżników i żebraków, bo wierzono, że dusze zmarłych mogą przybrać ich ciała i przemówić do swoich bliskich. Uchylano drzwi wejściowe wieczorem, by dusze zmarłych mogły odwiedzić swoje dawne domostwa. Przygotowywano nawet wodę i mydło, jeśli zapragnęłyby się oczyścić.

Zaduszki 2022 - czy są wolne od szkoły i pracy?

Zaduszki 2 listopada, to dzień roboczy. Tego dnia otwarte są również galerie handlowe, sklepy czy też urzędy. Do szkoły wrócą uczniowie, a wszyscy, którzy nie poprosili szefa o wolne muszą wrócić do pracy. Kolejny dodatkowy dzień wolny w tygodniu przypada 11 listopada, a jest to Święto Niepodległości. W roku 2022 wypada ono w piątek, co oznacza, że czeka nas wszystkich długi weekend!

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...
Kierowca nagle zjechał z jezdni i uderzył w drzewo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE