Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu. Użyto ostrej broni. "Sytuacja może przerodzić się w otwarty konflikt"

2022-08-04 9:04
Chiny
Autor: HECTOR RETAMAL/AFP/East News Chińskie manewry wojskowe przy granicy z Tajwanem

Sytuacja wokół Tajwanu może przerodzić się w otwarty konflikt - ostrzegli w czwartek ministrowie spraw zagranicznych krajów ASEAN, którzy obradują w stolicy Kambodży Phnom Penh. Ministrowie wyrazili zaniepokojenie niestabilnością sytuacji nie tylko regionalnej, ale i globalnej.

Gorąca sytuacja przy granicy z Tajwanem

Jak poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa:

"Armia chińska rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan"

Ćwiczenia mają zakończyć się o godz. 12.00 (5.00 czasu polskiego) w niedzielę.

ASEAN ostrzega, że konflikt może się zaostrzyć

Ministrowie spraw zagranicznych krajów ASEAN wyrazili natomiast zaniepokojenie niestabilnością sytuacji.

ASEAN jest zaniepokojony brakiem stabilności sytuacji międzynarodowej, nie tylko regionalnej ale i globalnej, zwłaszcza ostatnimi wydarzeniami w rejonach sąsiednich, które mogą prowadzić do złej oceny sytuacji, poważnej konfrontacji a nawet do otwartego konfliktu o nieprzewidywalnych konsekwencjach dla wielkich mocarstw - głosi opublikowany komunikat.

Szefowie dyplomacji krajów ASEAN (Stowarzyszenia Krajów Azji Południowo Wschodniej) wezwali do uspokojenia sytuacji w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i do unikania "wszelkich prowokacyjnych akcji" po wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

Chiny określiły wcześniej tę wizytę jako "skrajnie niebezpieczną" i oskarżyły Stany Zjednoczone o "igranie z ogiem". W reakcji na wizytę Pelosi Pekin zarządził manewry wojskowe w bezpośrednim sąsiedztwie wyspy, którą uważa za swoją zbuntowaną prowincję.

Uczestniczący w obradach szef dyplomacji UE Josep Borrell potępił "agresywne manewry wojskowe" Chin i wyraził pogląd, że "nie ma żadnego usprawiedliwienia" do wykorzystywania wizyty Pelosi jako "pretekstu dla tych manewrów".

W obradach, które potrwają do piątku, uczestniczą też sekretarz stanu USA Antony Blinken i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Odkrywamy tajemnicę zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Zidentyfikowaliśmy nieznanego żołnierza z fotografi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze