Cessak: Szczepionki przeciw Covid-19 zostaną z nami NA ZAWSZE

2021-11-23 16:02
Polska szczepionka przeciw Covid-19 jeszcze w tym roku! Będzie tradycyjna
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Polska szczepionka przeciw Covid-19 jeszcze w tym roku! "Będzie tradycyjna"

Bardzo możliwe, że szczepionki przeciw Covid-19 zostaną z nami na zawsze. Częstotliwość ich podawania może być różna, ale z pewnością mniejsza niż rok - to słowa prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorza Cessaka. Wkrótce na rynku pojawi się także polski preparat.

Będziemy zmuszeni szczepić się przeciw Covid-19 częściej niż co 12 miesięcy! Częstotliwość podawania preparatu może być różna, ale z pewnością mniejsza niż rok. To kwestia odporności utrzymującej się w organizmie po przyjęciu zastrzyku. - Można się spodziewać, że szczepionka w ogóle z nami zostanie - co pół roku czy co osiem miesięcy. Tego się dowiemy z wyników badań - mówi Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Czytaj także: Polska szczepionka na COVID-19 dostępna jeszcze w tym roku. Padła konkretna data!

Wysoka skuteczność szczepionki przeciw Covid-19

Skuteczność szczepionek nie jest taka, jak zapowiadano po pierwszych badaniach, ale wciąż jest bardzo wysoka. Zgodnie z wynikami amerykańskiej rządowej agencji CDC osoby niezaszczepione są 14-krotnie bardziej narażone na zgon i 6-krotniebardziej narażone na hospitalizację - dodaje Cessak.

Polska szczepionka przeciw Covid-19

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Grzegorz Cessak potwierdził, że polska szczepionka w połowie grudnia może zostać oficjalnie zatwierdzona do użytku. - Europejska Agencja Leków przyjęła już finalny wniosek Novavax, który będzie wytwarzany przez polską firmę Mabion. Ta szczepionka jest planowana, jest zakupiona przez Polskę, zakontraktowana - podkreśla Cessak.

Czytaj także: ZAKAZ używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Nie odpalisz z niego nawet muzyki!

Cessak uważa, że nowa szczepionka może być dobrą propozycją dla osób sceptycznych wobec dostępnych do tej pory, mRna i wektorowych, preparatów na covid-19.

- To jest troszeczkę bardziej tradycyjna szczepionka, ale mimo wszystko innowacyjna. Z tych starszych typów szczepionek, bardzo skuteczna, powyżej 90 proc. skuteczności, która ma w substancji adiuwant, czyli taką substancję przyśpieszającą naszą reakcję immunologiczną - dodaje Cessak.

Do tej pory w pełni zaszczepiło się ponad 20 milionów Polaków.

Czy rozpoznasz znak zodiaku po dacie urodzin?

Pytanie 1 z 12
10 września urodziny obchodzi
Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze