Ceny paliwa osiągną REKORDOWY POZIOM? Latem czeka nas koszmar

i

Autor: pexels.com Rząd nie wyklucza przedłużenia obniżek VAT i akcyzy na paliwa

Ceny paliwa osiągną REKORDOWY POZIOM? Latem czeka nas koszmar

2022-05-26 12:09

Ceny paliwa obecnie osiągnęły już swój rekordowy poziom, ale wszystko wskazuje na to, że to nie koniec złych informacji dla kierowców. Latem koszt benzyny, diesla i LPG osiągnie niespotykaną dotąd wysokość.

Tylko w ostatnim tygodniu maja kierowcy będą musieli zapłacić za benzynę Pb98 około 8,19 zł za litr. Pb95 kosztuje obecnie 7,49 zł, natomiast litr oleju napędowego wyceniany jest aktualnie na około 7,34 zł. A jak wygląda sytuacja z LPG? Litr autogazu w Polsce to aktualnie koszt 3,73 zł. Jak wynika z danych e-petrol.pl tylko w ciągu ostatniego tygodnia Pb95 podrożała o 26 gr na litrze, a ON o 9 groszy na litrze. Czy to oznacza jednak koniec podwyżek? Kiedy ceny paliwa zaczną spadać?

CZYTAJ TAKŻE: Jak ograniczyć zużycie paliwa? Dzięki tym sposobom sporo zaoszczędzisz!

Ceny paliwa w Polsce. Do ilu wzrosną?

Niestety wiele wskazuje jednak na to, że czeka nas kolejny wzrost cen paliwa. Już od 1 lipca litr benzyny i oleju napędowego będzie kosztował grubo powyżej 8 zł. Co więcej, już na początku czerwca trzeba liczyć się z tym, że cena paliwa Pb98 podskoczy do wartości 8,30 zł za litr. To nie koniec. Eksperci z branży przewidują, że to dopiero początek wzrostu kosztów. Wszystko bowiem wskazuje na to, że latem ceny paliwa dobiją nawet do 10 zł za litr. Konkretnie ma to nastąpić w sierpniu.

Co ma wpływ na ceny paliwa?

Koszt jest uzależniony od ceny paliwa, czyli od rzeczywistego kosztu, po jakim została nabyta baryłka ropy naftowej. Trzeba to jeszcze podzielić przez ilość litrów benzyny. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę, jest marża rafineryjna. Do tego trzeba jeszcze dodać marżę, którą narzuca stacja benzynowa.

Wojna w Ukrainie – jaki wpływ na ceny paliwa?

Nie są to jednak wszystkie czynniki, jakie wpływają na ceny paliwa. Trzeba bowiem jeszcze uwzględnić podatki i inne opłaty, jakie narzuca państwo. Można do nich zaliczyć opłatę paliwową, akcyzę na paliwo, a także nałożony podatek VAT. Do wszystkich wymienionych należy również dorzucić kurs złotego, a w ostatnim czasie też wpływ wojny w Ukrainie, wysokiej inflacji i zniesienia tarcz antyinflacyjnych.

Źródło: wrc.net.pl

Bóbr zgubił się na spacerze po Giżycku

Jak oszczędzać przy niskich zarobkach?

Posłuchaj porad ekspertów!

Listen to "5 sposobów na oszczędzanie przy niskich zarobkach" on Spreaker.