Biznes i zarządzanie będzie można zadawać na maturze. Minister Czarnek: to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Nowy przedmiot w szkole. Biznes i zarządzanie będzie można zdawać na maturze! Minister Czarnek: "to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną"

2022-09-14 14:04

Biznes i zarządzanie - to nowy przedmiot, który już w 2023 roku pojawi się w szkołach. Minister Czarnek zapowiada, że po nowym przedmiocie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia.

Biznes i zarządzanie - nowy przedmiot już wkrótce w szkołach

W środę w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu Gov-Tech na temat planowanego wprowadzenia do szkół przedmiotu biznes i zarządzanie.

Obecny na tym wydarzeniu szef MEiN Przemysław Czarnek powiedział dziennikarzom, że po nowym przedmiocie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia.

Biznes i zarządzanie: w której klasie będzie nauczany?

Minister zapowiedział, że przedmiot przeznaczony jest dla szkół ponadpodstawowych i będzie można zdawać z niego maturę. 

- Chcemy, żeby na maturze przedmiot z rozszerzenia biznes i zarządzanie miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach. Wydaje się, że to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną – powiedział Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już w styczniu br. zapowiedział, że chciałby, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru.

Biznes i zarządzanie: kto może go uczyć? Jakie kwalifikacje są potrzebne?

Szef MEiN ocenił wówczas, że za mało jest w szkołach nauczanych praktycznych aspektów przedsiębiorczości. W styczniu br. Czarnek poinformował o rozpoczęciu konsultacji z rektorami SGH, Akademii Leona Koźmińskiego, przedstawicielami spółek giełdowych i pozagiełdowych. W rozmowie z PAP szef resortu powiedział, że nowego przedmiotu uczyć będą nauczyciele podstaw przedsiębiorczości.

- Jeśli będą mieli nową podstawę programową i pokazane nowe metody nauczania oraz możliwość współpracy z organizacjami przedsiębiorców, bardzo dobrze sobie z tym poradzą – ocenił.

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022