Zmiany w egzaminach na prawo jazdy już niebawem!

i

Autor: Archiwum eska.pl

Będzie ciężej zdać egzamin na prawo jazdy? Szykują się duże zmiany!

2021-12-20 9:37

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy są przedmiotem prac legislacyjnych. Nowe przepisy mają wejść w życiu już niedługo. Najważniejszymi zmianami mają być m.in. brak udostępniania bazy pytań teoretycznych, mają pojawić się także kursy doszkalające a nauka ma być także możliwa pod okiem rodziców. Jakie zmiany szykują się w egzaminach na prawo jazdy już niebawem?

Ministerstwo Infrastruktury myśli o wprowadzeniu nowych zasad organizacji egzaminów, wzrosną wymagania dla kandydatów na instruktorów i egzaminatorów, a w szkołach podstawowych pojawi się obowiązkowe "wychowanie komunikacyjne".

ZMIANY W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY

Polska to jeden z krajów europejskich w którym najciężej zdać jest prawo jazdy. Jednak jak mówią eksperci, to że ciężko egzamin zdać, nie przekłada się potem na bezpieczeństwo na polskich drogach. Szkolenie, a następnie zdanie państwowego egzaminu nie daje podstaw do bezpiecznego i sprawnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Wyeliminowanie tego mają na celu zmiany, które mają wejść w życiu w 2022 roku.

Prawo jazdy kat. B - nowe zasady szkolenia kierowców

Rewolucja czeka oczywiście przyszłych kierowców, którzy zaczynać będą naukę. Przede wszystkim cały kurs ma przygotować kierujących do realnej jazdy. Nie ma on ich tylko przygotować do egzaminu.

  • resort wprowadza możliwość odbywania szkolenia w formie rozszerzonego kursu pod okiem osoby towarzyszącej, opiekunem prawnym szkolonej osoby. W praktyce oznacza to, że uczyć jazdy młodego kierowcę może rodzic.
  • Do szkolenia będzie mogła przystąpić osoba, która ma ukończone 17 lat i wcześniej ukończyła część praktyczną oraz teoretyczną szkolenia. To pod okiem opiekuna odbywałoby się w specjalnie oznakowanym samochodzie.

  • Koniec z udostępnianiem pytań egzaminacyjnych i wchodzących w ich skład scenariuszy, wizualizacji i opisów. Nie będzie jak dotychczas, iż do egzaminu teoretycznego dostępna będzie pula pytań, która będzie mogła się powtórzyć na egzaminie.

  • Obowiązek odbycia w okresie próbnym w okresie między 4 a 8 miesiącem licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, obowiązkowego kursu dokształcającego w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym dla wszystkich młodych kierowców, tak aby szkolenie odbywały osoby, które popełniły 2 wykroczenia w ruchu drogowym w okresie próbnym.
Stracił samochód przez covid

Jak dobrze znasz polskie kolędy?

Pytanie 1 z 10
Bóg się rodzi, moc truchleje,

ZMIANY TAKŻE DLA PRZYSZŁYCH EGZAMINATORÓW

Zmiany w przepisach mają objąć także egzaminatorów. Ośrodki szkolenia kierowców oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego czeka szereg zmian. Od 2022 roku wprowadzony ma być obowiązek odbycia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów techniki jazdy. Kontrole ośrodków szkolenia kierowców mają być bardziej skuteczne, a to dzięki znów wyższym wymaganiom, które zostaną postawione osobom upoważnionym do takich kontroli. Jakie zmiany czekają jeszcze ośrodki ruchu drogowego i szkoły?

  • Wyższe wymagania w stosunku do osób upoważnionych przez starostę do przeprowadzania kontroli w OSK, co przyczyni się do poprawy jakości przeprowadzanych kontroli.
  • Wyższe wymagania w stosunku do kandydatów na instruktora, wykładowcy oraz egzaminatora.

Trzeba jednak pamiętać, że to na razie projekt, który czekają jeszcze konsultacje i prace w komisjach. Większość z zawartych w nim pomysłów była jednak już omawiana przez przez długie lata. Według planów resortu infrastruktury ustawa powinna zostać przyjęta w czwartym kwartale przyszłego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]