Będą podwyżki na uczelniach. Ile zarobi nauczyciel?

2022-05-09 18:57
Będą podwyżki na uczelniach. Ile zarobi nauczyciel?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będą podwyżki na uczelniach. Ile zarobi nauczyciel?

Podwyżki dla nauczycieli minister Czarnek zapowiadał już w kwietniu. Teraz potwierdza i podaje konkrety. Wiadomo już kiedy podwyżki zostaną przyznane i w jakiej wysokości. Ile będą zarabiać nauczyciele na uczelniach wyższych?

Kiedy podwyżki dla nauczycieli?

- Od 1 października proponujemy podwyżki wynagrodzeń na uczelniach - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to rektorzy na uczelniach decydują o wynagrodzeniach i podwyżki już teraz na części uczelni stały się faktem.

Podwyżki na uczelni: Ile zarobi nauczyciel?

- Proszę sobie policzyć - 4,4 proc. podwyżek wynagrodzeń oczywiście w dyspozycji rektorów, bo to jest inna kwestia niż wynagrodzenie nauczycielskie, gdzie my ustawiamy progi - powiedział szef MEiN. - Pragnę zwrócić uwagę, że w wielu miejscach, w tym np. w KUL podwyżki już są faktem bez tych 4,4 proc., które proponujemy od 1 października. To będą dodatkowe podwyżki. Proszę zwrócić uwagę, że także w zeszłym roku wyasygnowaliśmy dodatkowy prawie miliard złotych dla uczelni publicznych w Polsce i w ramach tego miliarda część rektorów zdecydowała się na podniesienie wynagrodzeń - dodał. Podkreślił, że to rektorzy decydują o wynagrodzeniach.

Pieniądze są, ale nie na podwyżki

Do kwietniowych zapowiedzi Czarnka odniosły się w ubiegłym miesiącu związki zawodowe. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego (RSzWiN ZNP) zwróciła uwagę na to, że w ustawie z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego parlament wprowadził artykuł, w myśl którego przyznane środki w kwocie 1 mld zł mogą być przeznaczone wyłącznie na finansowanie nakładów na rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne lub na spłatę kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie takich nakładów.

- Przeznaczenie tych środków na wynagrodzenia byłoby nie tylko złamaniem prawa, ale zagrożone byłoby odpowiedzialnością karną - podkreślono.

Zdaniem ZNP na wzrost wynagrodzeń w szkolnictwie wyższym i nauce na 2022 r. potrzeba około 3,2 mld zł. Prezes RSzWiN ZNP Janusz Szczerba zapytany wcześniej przez o to, skąd kwota 3,2 mld zł, sprecyzował, że wynika ona z tego, że postulat rady, zgłaszany od czasu rozpoczęcia protestu, czyli od końca listopada 2021 r. to 17 proc. wzrost wynagrodzeń zasadniczych dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki.

Spis treści

  1. Kiedy podwyżki dla nauczycieli?
  2. Podwyżki na uczelni: Ile zarobi nauczyciel?
  3. Pieniądze są, ale nie na podwyżki
Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

QUIZ. Dobry kierowca powinien o tym wiedzieć

Pytanie 1 z 12
Kojarzysz to wnętrze? To jest auto marki...
Co to za wnętrze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze