Król Karol III

i

Autor: JUSTIN TALLIS/AFP/East News

Wiadomości

Banknoty z portretem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca. Brytyjski monarcha przejdzie do historii

2024-02-21 19:43

Nowe brytyjskie banknoty z portretem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - poinformował w środę Bank Anglii. Będą one używane równolegle z tymi, które przedstawiają podobiznę zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

5 czerwca wejdą do obiegu banknoty z portretem króla Karola III

Nowe wzory banknotów we wszystkich czterech nominałach - 5, 10, 20 i 50 funtów - zostały zaprezentowane w grudniu 2022 roku. Wizerunek monarchy na awersie oraz w przezroczystym okienku zabezpieczającym jest jedyną zmianą w stosunku do używanych obecnie banknotów, co oznacza, że na odwrotnej stronie pozostaną portrety odpowiednio Winstona Churchilla, Jane Austin, Williama Turnera i Alana Turinga.

W wydanym oświadczeniu Bank Anglii poinformował, że nowe serie banknotów będą drukowane jedynie w takich ilościach, aby zastąpić te wycofywane z obiegu wskutek ich zużycia lub w razie zwiększonego zapotrzebowania. Takie stopniowe wprowadzanie ich do obiegu ma zminimalizować wpływ zmiany na środowisko naturalne oraz ograniczyć koszty i jest to zgodne z wytycznymi dworu królewskiego. 

Bank Anglii przekazał również, że latem zostanie zorganizowana aukcja nowych banknotów o niskich numerach seryjnych, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne. 

Karol III jest drugim w historii monarchą, którego portret znajdzie się na banknotach w Anglii

Karol III jest dopiero drugim brytyjskim monarchą, którego portret znajdzie się na banknotach banku Anglii. 

W grudniu 2022 roku do normalnego obiegu weszła pierwsza moneta z wizerunkiem Karola III - o nominale 50 pensów, a stopniowo będą się pojawiać kolejne. Podobnie jak w przypadku banknotów, także monety z portretami Elżbiety II i Karola III będą przez wiele lat używane równolegle.

Pierwszy pomnik Elżbiety II po jej śmierci. Odsłonił go Karol III [ZDJĘCIA]

Król Karol III ma raka! Lekarze zabrali głos. Jaki jest stan monarchy?