Wojna w Ukrainie. Śledź RELACJĘ NA ŻYWO

i

Autor: Canva Wojna w Ukrainie. Śledź RELACJĘ NA ŻYWO

Walki wokół lotniska w Kijowie. Zobacz wideo! RELACJA NA ŻYWO 4.03.2022 [FOTO, WIDEO]

2022-03-04 23:07

Trwa dziewiąty dzień wojny w Ukrainie. Od czwartku 24 lutego Ukraińcy bohatersko stawiają czoła rosyjskiemu atakowi. To, co według słów prezydenta Rosji Władimira Putina miało być "specjalną operacją wojskową w Donbasie", okazało się inwazją przeprowadzoną na wielką skalę. Co się dzieje w Ukrainie 4.03.2022? Śledź relację na żywo na Eska.pl!

Spis treści

 1. Wojna w Ukrainie - PODSUMOWANIE
 2. Wojna na Ukrainie - wsparcie ze świata

Wojna w Ukrainie - PODSUMOWANIE

 • W czwartek 24 lutego wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy,
 • Mimo ogromnej przewagi przeciwnika, ukraińska armia bohatersko stawiła czoła najeźdźcy,
 • Od początku inwazji, Rosjanie nie poczynili dużych postępów,
 • Opór Rosjanom - poza regularnymi siłami zbrojnymi - stawiają również cywile,
 • Strona ukraińska donosi o tysiącach zabitych i rannych żołnierzy agresora,
 • Ogromne są również straty w rosyjskim sprzęcie,
 • Zachód solidarnie zareagował nałożeniem ostrych sankcji na Rosję,
 • Do Ukrainy z całego świata płynie wsparcie - finansowe oraz materiałowe.
 • W nocy z czwartku na piątek rosyjskie wojska zaatakowały Zaporoską Elektrownię Atomową - Putin zaczął operację zastraszania społeczeństwa ukraińskiego, ale również społeczności międzynarodowej.

Pamiętaj, że relacja jest na bieżąco aktualizowana, więc artykuł może wymagać odświeżenia. Aby to zrobić, kliknij F5, albo >>KLIKNIJ TUTAJ<<

Relacja live 4.03

3:52

W sieci pojawiły się nagrania pokazujące rosyjski ostrzał elektrowni atomowej w Enerhodarze.

4:00

Rzecznik elektrowni atomowej w Enerhodarze mówi ukraińskiej telewizji, że pożar dotyczy jednego z reaktorów. Reaktor ten jest w remoncie i obecnie nie funkcjonuje, ale znajduje się w nim paliwo jądrowe.

4:15

Po ostrzale rosyjskich wojsk w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wybuchł pożar - podała agencja AFP, powołując się na rzecznika elektrowni. Ukraińskie służby ratownicze przekazały w piątek nad ranem, że na szczęście wybuchł on poza obrębem elektrowni atomowej. Ogień ogarnął budynek szkoleniowy i laboratorium.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

4:18

Ukraińskie władze podają w oświadczeniu, że pożar w elektrowni atomowej wybuchł w budynku szkoleniowym.

4:25

4:30

Administracja regionu Zaporoża zapewnia, że bezpieczeństwo elektrowni atomowej jest w tej chwili zapewnione.

4:35

Po ostrzelaniu elektrowni atomowej w Zaporożu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Moskwę o uciekanie się do "terroru nuklearnego" i chęć "powtórzenia" katastrofy w Czarnobylu.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

4:40

Boris Johnson chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w najbliższych godzinach w związku z atakiem na elektrownię – podała jego rzeczniczka.

4:45

Reaktory elektrowni w Zaporożu są bezpiecznie wyłączane – oświadczyła amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

4:56

"Zakończył się ostrzał zaporoskiej elektrowni jądrowej" - poinformował burmistrz Enerhodaru.

5:10

Do akcji gaszenia pożaru w elektrowni zaangażowanych jest 40 ludzi i 10 pojazdów.

5:15

Mieszkańcy Energodaru nie będą na razie ewakuowani w związku z pożarem w elektrowni.

5:25

Strażacy mogli w końcu wejść na miejsce pożaru, który wybuchł na skutek rosyjskiego ostrzału elektrowni atomowej w Zaporożu na południu Ukrainy - poinformowały w piątek rano ukraińskie służby ratownicze w komunikacie prasowym na Facebooku.

5:30

Bank Światowy zwiększy pomoc dla Ukrainy, w ramach szybkiej wypłaty, z 317 do 460 mln euro - podał Reuters. Według źródeł agencji, ukraiński rząd mógłby otrzymać fundusze pożyczkowe prawie natychmiast po zatwierdzeniu pomocy przez zarząd instytucji.

5:35

Ukraińskie służby podają, że pożar w elektrowni atomowej w Enerhodarze dotyczy 2 tys. m kw. w budynku szkoleniowym.

5:44

W związku z rosyjskim ostrzałem elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko domaga się interwencji NATO.

5:55

Ogień w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został ugaszony – podają ukraińskie władze.

6:20

Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - zapewniła w piątek nad ranem Państwowa Agencja Atomistyki. Powołała się na ukraiński dozór jądrowy, według którego w wyniku ostrzału elektrowni jądrowej w Zaporożu nie doszło do uszkodzeń systemów ważnych dla bezpieczeństwa jądrowego.

6:30

Witryny internetowe Facebooka oraz wielu niezależnych mediów takich jak m.in. Meduza przestały działać w Rosji w nocy z czwartku na piątek - poinformowała francuska agencja AFP.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

6:50

- Jedyny sposób, aby zakończyć wojnę, to by ktoś w Rosji wyeliminował Putina - powiedział republikański senator Lindsey Graham, komentując inwazję na Ukrainę i walki wokół elektrowni atomowej w Zaporożu. Jak stwierdził, zabójca Putina wyświadczyłby Rosji i światu przysługę.

6:55

Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych miejscowościach - poinformował w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

7:00

Japońska Narodowa Służba Bezpieczeństwa postanowiła dostarczyć Ukrainie kamizelki kuloodporne.

7:03

Wojska Obrony Terytorialnej wzięły do niewoli kolejnych rosyjskich żołnierzy.

7:10

W wyniku nałożonych przez świat zachodni sankcji gospodarczych w 2022 roku rosyjskie PKB spadnie o ok. 15-20 proc. - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że Rosja będzie biedniejsza od Urugwaju; znacznie ucierpi też sama Moskwa.

7:15

Bojownicy z Ukrainy zmiażdżyli wroga we wsi Peremoga koło Browarów (na północny wschód od Kijowa). Zniszczone zostały cztery bojowe wozy piechoty, dwa czołgi i jeden opancerzony pojazd piechoty - podają ukraińskie siły zbrojne.

7:20

Rosyjskie podczas bombardowania zniszczyły elektrociepłownię w miejscowości Ochtyrka.

7:30

Elektrownia jądrowa w Zaporożu została zajęta przez rosyjskie siły wojskowe.

7:40

Teraz na ulicach miasta Enerhodar jest cicho, nie widać obcych - napisał w piątek na Telegramie mer Dmytro Orłow. W pobliżu znajduje się największa w Europie elektrownia jądrowa. W nocy na jej terenie wybuchł pożar po rosyjskim ostrzale rakietowym. Sytuacja została już opanowana.

7:44

W miastach Sumy i Ochtyrka na północy Ukrainy jest bardzo trudna sytuacja humanitarna - alarmuje w piątek MSW Ukrainy, cytowane przez agencję Ukrinform. Są problemy z dostawą wody, prądu, ogrzewania. W czwartek rosyjski pocisk trafił w elektrownię cieplną w Ochtyrce.

7:46

Największy producent oprogramowania dla budownictwa i inżynierii mechanicznej Autodesk wstrzymuje swoje wszystkie prace w Rosji.

7:48

Fiński koncern budowlany YIT wstrzymuje inwestycje w działki i budownictwo mieszkaniowe w Rosji - donosi serwis prasowy firmy.

7:59

Pod Browarami koło Kijowa ukraińskie siły zniszczyły cztery rosyjskie bojowe wozy piechoty i dwa czołgi – poinformował w piątek ukraiński rano sztab generalny na Facebooku, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

8:01

Tylko ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą powstrzyma rosyjską eskalację - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

8:05

Całkowite straty bojowe wroga od 24.02 do 04.03 wyniosły około:

Personel - 9166 osób,

Czołgi - 251,

Bojowe pojazdy opancerzone - 939,

Systemy artyleryjskie - 105,

MLRS - 50,

Systemy przeciwlotnicze wojenne - 18,

Samoloty - 33,

Śmigłowce - 37,

Pojazdy bojowe - 404.

Dane Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

8:13

O kryzysie humanitarnym mówimy wtedy, gdy sytuacja osób objętych kryzysem bez pomocy z zewnątrz będzie się pogarszać, a im samym potencjalnie będzie grozić śmierć. I z tym bezwzględnie mamy do czynienia na terenie Ukrainy - powiedział prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dr Wojciech Wilk.

8:20

"Wszystko jest, co dziwi niektórych ekspertów" - odpowiedział ambasador Polski w Ukrainie Bartosz Cichocki, zapytany o dostępność jedzenia, prądu, w rozmowie na antenie radia RMF FM.

8:24

Alarm przeciwlotniczy w Tarnopolu.

8:25

Redaktor naczelna rosyjskiej sieci RT Maria Baronowa podała się do dymisji z powodu sytuacji w Ukrainie.

8:28

Sytuacja w Enerhodarze jest spokojna, mieszkańcy otrzymali zgodę na opuszczenie schronów. Całe miasto jednak pozostaje bez ogrzewania.

8:34

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło 624,5 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili prawie 100 tys. osób z tego kraju, a w piątek do godz. 7 - ponad 25 tys.

8:40

W Czechach wprowadzono 30-dniowy stan wyjątkowy w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

8:45

Trzeba powstrzymać jądrowego maniaka! - wezwał w piątek przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk po ostrzelaniu przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

8:49

Porsche wstrzymuje dostawy samochodów do Rosji.

8:58

Mer Kijowa Witalij Kliczko wezwał Niemcy do dalszego wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją. "Proszę, zostańcie z nami, ponieważ walczymy również o niemieckie wartości" - powiedział Kliczko w nagranym w czwartek, a wyemitowanym w piątek wywiadzie dla programu telewizji ARD "Morgenmagazin".

9:01

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, pełniący funkcję przewodniczącego OBWE, napisał w piątek na Twitterze, że z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych do ewakuacji cywilów z oblężonych miast na Ukrainie. Wraz z większością państw OBWE apelowałem o to od początku konfliktu - dodał.

9:04

Mer Enerhodaru na Ukrainie Dmytro Orłow opublikował w komunikatorze Telegram nagranie, w którym informuje o sytuacji w pobliskiej, zajętej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i mówi, że „nie ma ofiar cywilnych”. Ukraiński Enerhoatom ostrzega, że wideo mogło zostać nagrane pod presją.

9:08

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zaapelował w piątek do "wszystkich stron" o zapewnienie bezpieczeństwa na terenie obiektów jądrowych na Ukrainie. Ukraińskie służby informowały wcześniej o pożarze w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego.

9:13

Izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa uchwaliła w piątek poprawki do kodeksu karnego, zgodnie z którymi za rozpowszechnianie fałszywych informacji o operacjach wojskowych, wzywanie do nałożenia sankcji na Rosję i dyskredytację sił zbrojnych grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

9:14

Tak obecnie wygląda Czernihów:

9:21

Francuski luksusowy dom mody Hermès zaprzestaje działalności w Rosja i zamyka wszystkie butiki.

9:26

W Przemyślu polskie służby zatrzymały rosyjskiego szpiega - przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

9:31

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot, który atakował jeden z ukraińskich obiektów infrastruktury wojskowej - poinformowała w piątek Marynarka Wojenna Ukrainy.

9:37

Premier Węgier Viktor Orban przekazał w piątek w wywiadzie dla państwowego radia, że unijne sankcje nałożone na Rosję to broń obosieczna, a tym samym Europa także ucierpi w gospodarczej wojnie z Rosją.

9:41

Tak wygląda ostrzelana w czwartek elektrownia jądrowa w Enerhodarze.

9:46

Policja w Charkowie opublikowała kilka zdjęć przedstawiających obecne zniszczenia w mieście.

9:50

Wokół Enerhodaru na południu Ukrainy skoncentrowanych było blisko 90 jednostek sprzętu rosyjskiego i oddziały sił czeczeńskich, wyposażonych w sprzęt do walki w nocy – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na służbę prasową MSW Ukrainy.

9:52

Sytuacja humanitarna w Mariupolu w obwodzie donieckim na Ukrainie jest trudna; w mieście nie ma łączności mobilnej, prądu, wody i ogrzewania - zaalarmował w piątek szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

9:55

Brytyjski dziennik "The Times" podał że, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeżył w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej trzy próby zamachu. Poinformowano również, że przed końcem tego tygodnia zapewne podjęta zostanie kolejna próba zamachu

9:58

W przeprowadzonym w czwartek bombardowaniu Czernihowa, na północy Ukrainy, zginęło według uściślonych danych 47 osób - poinfofrmowała w piątek czernihowska obwodowa administracja państwowa.

10:03

Premier Litwy Ingrida Szimonyte powiedziała w piątek na konferencji prasowej w Wilnie, że wszelkie wezwania do wprowadzenia przez NATO strefy zakazu lotów w ukraińskiej przestrzeni powietrznej są nieodpowiedzialne i mogłyby wciągnąć Sojusz Północnoatlantycki w bezpośredni konflikt z Rosją.

10:10

- Przeżyliśmy noc, która mogła zmienić historię Ukrainy - powiedział w najnowszym przemówieniu Wołodymyr Zełenski odnosząc się do ataku elektrowni.

10:20

- Potrzebujemy natychmiastowego wzmocnienia sankcji przeciwko państwu, które okazało się terrorystą jądrowym. Musimy natychmiast zamknąć niebo nad Ukrainą, ponieważ tylko to może zagwarantować, że Rosja nie będzie atakować rakietami i bombami obiektów jądrowych - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:22

Ukraińcy zestrzelili rosyjski myśliwiec Su-34.

10:26

Rosyjskie ataki w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskich elektrowni jądrowych mogą mieć katastrofalne skutki i muszą natychmiast się skończyć - napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

10:29

Panasonic przestaje handlować z Rosją.

10:33

Ukraińskie MSW: Rosja przywozi z anektowanego Krymu do zajętych przez nią miast na południu Ukrainy ludzi, którzy mają pokazywać rzekome szczęście Ukraińców z przyjścia rosyjskich wojsk.

10:38

"Jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, wszystkie opcje są na stole" - napisał w piątek na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

10:41

IAEA: Żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony, nie ma zagrożenia.

10:43

Zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

10:47

- Ukraina zwróciła się do nas z prośbą o natychmiastową pomoc w sprawie elektrowni atomowych. - przekazał szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

10:51

- W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy Rosjanie zajęli szkołę i zastrzelili jej dyrektora - poinformował w piątek szef władz regionu Witalij Kim.

10:58

Intel wstrzymuje dostawy produktów do Rosji i Białorusi. 

11:05

Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor oficjalnie potwierdził blokadę kilku serwisów na terenie Rosji:

 • Meduza
 • Głos Ameryki
 • BBC
 • Deutsche Welle
 • Radio Wolna Europa/Radio Wolność

11:11

Mer Mikołajowa: wojska rosyjskie wchodzą do miasta - Reuters.

11:12

- Elektrownia ostrzelana przez Rosjan nie jest uszkodzona, działa - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zapewniła, że nie ma zagrożenia, sytuacja jest monitorowana.

11:20

- Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe; spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie; ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku - powiedział szef PGNiG Paweł Majewski.

11:23

W wyniku bombardowania Czernihowa przez rosyjskie lotnictwo zginęło 47 osób.

11:28

- Trudno uwierzyć, że ostrzeliwanie przez siły rosyjskie elektrowni atomowej na Ukrainie nie było celowe - oświadczył w piątek wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Powiedział też, że prezydent Rosji Władimir Putin zachowuje się irracjonalnie.

11:31

Sabre rozwiązało umowę dystrybucyjną z Aeroflotem - poinformowała spółka. Według firmy w praktyce oznacza to, że Aeroflot straci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów.

11:36

- Rosja świadomie szantażuje świat katastrofą nuklearną - oświadczył w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując w rozmowie z portalem RBK rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

11:41

Tak wygląda ostrzelana przez Rosjan szkoła w Żytomierzu.

11:47

Rosyjskie linie lotnicze S7 Airlines odwołały wszystkie swoje loty międzynarodowe od soboty, po sankcjach nałożonych na Rosję przez państwa zachodnie. - Od 5 marca S7 Airlines są zobowiązane do odwołania wszystkich lotów na trasach międzynarodowych - poinformował przewoźnik w piątkowym oświadczeniu.

11:52

- Próby rosyjskiego natarcia bezpośrednio na miasto Mikołajów na południu Ukrainy zostały odparte - oświadczył w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

11:56

Moskiewski ratusz odmówił zatwierdzenia antywojennych wieców na 12 marca. Władze przypomniały sobie o koronawirusie i uzasadniały zakaz „sytuacją epidemiologiczną”.

12:02

O otwarcie prywatnych aptek zaapelował w piątek do ich właścicieli mer Kijowa Witalij Kliczko. Urzędnik poinformował, że w mieście działają sklepy spożywcze i większość aptek państwowych; otwarte są dwa mosty.

Jak dodał, w mieście „jeżdżą samochody, pracują sklepy spożywcze i większość aptek państwowych”. Mieszkańcy stoją jednak w długich kolejkach po leki, dlatego Kliczko zaapelował do właścicieli prywatnych aptek o ich otwarcie.

12:05

Accenture, firma dostarczająca usługi biznesowe i technologie cybernetyczne podjęła decyzję o niekontynuowaniu działalności w Rosji - poinformowała spółka w piątek.

12:10

Od najbliższej niedzieli 6 marca msze św. w rycie łacińskim będą odprawiane w języku ukraińskim w parafii św. Tomasza Apostoła na stołecznym Ursynowie. W Warszawie są także trzy parafie greckokatolickie - poinformowała archidiecezja warszawska.

12:17

Moment uderzenia rakiety w budynek mieszkalny na osiedlu Sofia na zachodzie Kijowa.

12:18

Dramatyczna sytuacja jest w Mariupolu. W mieście nie ma łączności mobilnej, prądu, wody i ogrzewania. Wiceburmistrz miasta powiedział, że przez 40 godzin Rosjanie bez przerwy atakowali. Nie wiadomo, ile osób zginęło, bo "nie można zebrać ciał".

12:25

Od momentu najazdu wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę tysiące obywateli tego kraju manifestuje swoją niechęć do Władimira Putina. 83-letnia weteranka II Wojny Światowej przeklina prezydenta Rosji i życzy mu śmierci.

12:30

Rosjanie aktywizują działania psychologicznie oddziałujące na mieszkańców i wojsko - alarmuje w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Należy spodziewać się wielu fake newsów i zainscenizowanych demonstracji - ostrzeżono.

12:34

Szef obwodu chersońskiego poinformował, że w Chersoniu szykuje się wystawiony wiec poparcia dla armii rosyjskiej przygotowany przez Rosję: "Około 60-80 Krymów osiedliło się już w hotelu Fregat. Pod przykrywką miejscowych mieszkańców pójdą na prowokacyjną akcję na centralnym placu – z rosyjskimi flagami i „wdzięcznością” dla rosyjskich „wyzwolicieli”."

12:39

Według informacji tygodnika "Spiegel" duża część z 2700 obiecanych Ukrainie przez niemiecki rząd przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", znajdujących się w magazynach Bundeswehry jest nie tylko całkowicie przestarzała, lecz także nie nadaje się już do użytku.

12:47

Od początku wojny w Kijowie urodziło się 390 dzieci: 199 chłopców i 191 dziewczynek – poinformował na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko. Z kolei w kijowskim zoo urodził się lemur, któremu nadano imię Bayraktar. To nazwa używanego przez Ukraińców tureckiego drona bojowego.

12:52

Ostrzelany Charków...

12:54

Ok. 3 tys. osób skorzystało już z 15 rejsów ewakuacyjnych dla  opuszczających Ukrainę cudzoziemców, obsłużonych przez lotnisko Katowice. Na piątek zaplanowano cztery takie połączenia – do Taszkentu w Uzbekistanie.

13:02

"Z zadowoleniem przyjmuję powołanie przez Radę Praw Człowieka międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukraińcach" - oświadczył ukraiński prezydent. "Dowody zostaną udokumentowane. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną ukarani" - napisał. 

13:11

Były chadecki kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel zrezygnował z posady w rosyjskim koncernie naftowym Łukoil – informuje w piątek agencja APA. Kilka dni wcześniej z pracy dla rosyjskich kolei państwowych odszedł inny były szef austriackiego rządu, Christian Kern.

13:13

Jeśli chodzi o pomoc humanitarną, to padła jasna deklaracja, że UE uruchamia około 0,5 mld euro na pomoc humanitarną; część z tych środków trafi również do Polski - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

13:17

Rosyjskie pojazdy wojskowe w Ernohodarze. Blisko zajętej elektrowni jądrowej.

13:25

Rzecznik Kremla wzywa Rosjan do "zjednoczenia się” wokół Putina, odpowiadając na pytanie o apele osób publicznych o zakończenie wojny na Ukrainie - podaje agencja AFP.

13:28

Dziewiątego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Kijowa wywieziono śmieci. Stało się to po apelu władz miejskich, które zwróciły się o pomoc do wszystkich osób mających uprawnienia do kierowania śmieciarkami. W Kijowie są kolejki do aptek, ale sklepy spożywcze działają w zasadzie normalnie.

13:34

Mieszkańcy Melitopola ponownie wyszli na ulice, by wyrazić swój protest przeciwko rosyjskim najeźdźcom.

13:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w piątek na Twitterze, że z przyjemnością przyjmuje powołanie przez Radę Praw Człowieka ONZ komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych. Stwierdził m.in., że Rosjanie, którzy się ich dopuścili zostaną dzięki temu ukarani.

13:49

Po inwazji Rosji na Ukrainę po raz pierwszy większość Szwedów, 51 proc., opowiada się za wstąpienie swojego kraju do NATO - wynika z opublikowanego w piątek sondażu przygotowanego dla gazety "Aftonbladet".

13:53

W Waszyngtonie pod Białym Domem odbywa się wiec poparcia dla Ukrainy.

13:58

Szef NATO Stoltenberg: wzywamy Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk.

14:03

Stoltenberg: NATO nie chce wojny z Rosją.

14:10

Politycy Nowej Lewicy wystąpią do władz stolicy o podjęcie działań, które sprawią, że ambasada Rosji będzie mieściła się przy ul. Obrońców i Obrończyń Ukrainy 2022 r. Według nich jest to możliwe bez likwidacji historycznej nazwy ul. Belwederskiej. Lewica zorganizowała zbiórkę podpisów w tej sprawie.

14:17

Ukraina: Wiele miast jest obleganych a ich mieszkańcy nie mają możliwości opuszczenia strefy wojny. W tych trudnych warunkach w samym tylko Kijowie na świat przyszło 390 dzieci.

14:20

Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał w czwartek wieczorem telefonicznie z prezydentem  Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie działań wojennych w zaporoskiej  elektrowni atomowej, o czym kanclerz wspomniał podczas piątkowej wizyty w Dowództwie Operacyjnym Bundeswehry – pisze w piątek „Tagesschau”.

14:24

Jens Stoltenberg: Rosyjska inwazja to naruszenie praw międzynarodowych. Widzieliśmy tam wykorzystanie bomb kasetowych, wykorzystanie inne rodzaju broni, która narusza prawo międzynarodowe. NATO i partnerzy zbierają informacje na ten temat.

14:28

Pojmanych żołnierzy rosyjskich postanowiono oddać ich matkom, jeśli przyjadą po nich na Ukrainę, do Kijowa - poinformował w piątek na Facebooku doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, który opublikował listę wziętych do niewoli Rosjan.

14:34

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział w piątek po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO, że jego kraj pozostaje w kontakcie na szczeblu wojskowym z Rosjanami, aby zapewnić tureckim statkom bezpieczny powrót z Morza Czarnego.

14:43

- Nadchodzące dni wojny na Ukrainie będą prawdopodobnie gorsze, będzie więcej ofiar, cierpienia i zniszczeń. Rosyjskie siły ściągają ciężki sprzęt i kontynuują ataki - powiedział Jens Stoltenberg na na konferencji prasowej w Brukseli.

14:49

Na 17:30 zaplanowano rozmowę prezydenta Joe Bidena z Andrzejem Dudą.

14:53

The Kyiv Independent: Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko stwierdził, że jego kraj nie uczestniczy ani nie planuje uczestniczyć w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dodał, że gdyby Białoruś przystąpiła do wojny, byłby to "dar dla Zachodu".

14:57

W Kijowie doszło w piątek do kilku eksplozji w krótkim odstępie czasu, po czym rozległy się syreny alarmowe - podał Reuters. Nie jest na razie jasne, co było źródłem wybuchów.

15:00

Caritas Polska przekazała organizacjom partnerskim na Ukrainie, tj. Caritas Ukraina i Caritas-SPES blisko 600 tys. zł na bezpośrednią pomoc na miejscu i cały czas organizuje transporty humanitarne oraz pomoc uchodźcom w Polsce. W ramach akcji "Paczka dla Ukrainy" planuje wysłać 200 tys. paczek.

15:10

Wojsko rosyjskie, które przebywa w obwodzie chersońskim, nie zgodziło się na utworzenie „zielonego korytarza” w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do regionu – poinformował w piątek szef władz obwodowych Hennadij Łahuta na Telegramie.

15:13

Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

15:30

Szwajcarski rząd postanowił w piątek o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, dostosowując je do tych nakładanych przez Unię Europejską – podaje Agencja Reutera.

Wśród sankcji nałożonych przez Szwajcarów znalazło się m.in.:

 • zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego,
 • zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla maszyn z Rosji,
 • usunięcie szeregu rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT
 • oraz sankcje nałożone na grupę rosyjskich oligarchów oraz czołowych rosyjskich polityków z Władimirem Putinem na czele.

15:39

Berlińska senator ds. socjalnych Katja Kipping spodziewa się największej fali uchodźców od czasów II wojny światowej. "To, czego teraz doświadczamy, to tylko wierzchołek góry lodowej" - powiedziała Kipping w piątek radiu Deutschlandfunk.

15:39

Ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 uzgodnili, że na Rosję nałożone zostaną kolejne sankcje, jeśli nie przestanie ona atakować Ukrainy – powiedział w piątek szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi, cytowany przez agencję Reutera.

15:43

Miejscowość Manhusz w obwodzie donieckim znalazła się pod ostrzałem rosyjskich wyrzutni rakietowych Grad - poinformowała w piątek agencja Ukrinform. Szef lokalnej administracji Pawło Kyryłenko poinformował, że są ofiary cywilne, a ich liczba jest ustalana.

Ostrzały wciąż trwają, więc rozpoczęcie działań ratowniczych nie jest jeszcze możliwe.

15:47

Firma informatyczna Microsoft ogłosiła w piątek, że w związku z agresją Rosji na Ukrainę i nałożonymi na Rosję sankcjami, wstrzymuje sprzedaż swoich produktów do Rosji, a także wstrzymuje prowadzenie usług serwisowych dla tego kraju.

15:50

Żołnierze rosyjscy utworzyli w Trościańcu w obwodzie sumskim sztab na komendzie policji, nakazując mieszkańcom sąsiedniego budynku, by nie wychodzili z domu. Ukradli wszystkie publiczne autobusy i grabią fabrykę czekolady – podał w piątek mer Trościańca Juryj Boba na Facebooku.

15:52

Przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw na całym świecie; każdemu udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach - mówił prezydent Andrzej Duda, który odwiedził jedno z przejść granicznych z Ukrainą. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży premier Kanady Justin Trudeau.

15:53

16:13

- Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w sobotę lub niedzielę - powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.

16:19

- W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim zniszczony został w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich oddział szpitala dziecięcego - poinformował w piątek szef władz lokalnych Sierhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.


"Dwa trafienia w dziecięcy szpital kliniczny. Przebity dach, zniszczony oddział pulmonologii. Ranny jest chirurg" - poinformował Hajdaj.

16:22

Rozpoczęła się konferencja prasowa Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

16:24

- Żywność długoterminowa i krótkoterminowa oraz leki - to jedne z najpilniejszych potrzeb Krakowa, do którego każdego dnia przyjeżdżają setki kolejnych uchodźców z Ukrainy. Apelujemy o przekazywanie darów, bo narastają problemy z zaopatrzeniem - mówił wiceprezydent miasta Andrzej Kulig.

16:25

16:32

Widać wyraźnie, że ta agresywna wojna Putina jest wymierzona w ludność cywilną w najbardziej brutalny sposób - oznajmiła w piątek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed nadzwyczajnym spotkaniem szefów dyplomacji państw UE.

16:37

- Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie po ciężkich starciach została zajęta przez agresora podała w piątek Państwowa Inspekcja Energetyki Atomowej Ukrainy. Deputowany Dawid Arachamia oznajmił, że elektrownię zajęli „kadyrowcy”, czyli bojowicy czeczeńscy.

16:39

- Siły ukraińskie zestrzeliły kolejny samolot armii rosyjskiej: Su-25 ; w sumie od początku konfliktu strącono już 34 rosyjskie samoloty – poinformował w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku.

16:51

- Białoruski ochotnik Ilja „Litwin” zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem – podał w piątek na Twitterze portal Nexta, podkreślając, że jest to pierwszy Białorusin, który poległ w walce w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji.

- Białorusin został śmiertelnie zraniony i nie dało się go uratować. „Wieczna pamięć dla bohatera” – napisano w tweecie.

17:07

O pomoc wojskową dla oblężonego Mariupola i otwarcie korytarza humanitarnego poprosił w piątek mer miasta Wadym Bojczenko. Oświadczył, że wojska rosyjskie, ostrzeliwując infrastrukturę stworzyły "blokadę humanitarną". Miasto jest bez wody i elektryczności.

- Sytuacja jest bardzo trudna, ale się trzymamy. Mamy blokadę humanitarną, którą stworzyły wojska rosyjskie ostrzeliwując kluczową infrastrukturę. Jesteśmy bez ogrzewania, bez wody, praktycznie bez łączności. Kończą się nam produkty żywnościowe i leki - powiedział.

17:12

Od początku rozpoczęcia inwazji, Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie posiada kontroli nad przestrzenią powietrzną - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że rosyjskie wojska są pod Charkowem i Czernihowem, ale ich kolumna pod Kijowem wciąż stoi w miejscu 25 km od miasta.

17:20

- Zarząd PGNiG zgodził się w piątek na zawarcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych umowy, dotyczącej zlecenia RARS utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu - poinformowała spółka. Przejęcie przez RARS rezerw zakłada niedawna zmiana prawa.

17:32

Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim, gdy wskutek ostrzału zapaliły się budynki mieszkalne – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

17:32

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał w piątek na Twitterze ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, aby nie pozwolili Władimirowi Putinowi zamienić Ukrainy w Syrię.

17:46

Około 20 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do szkół na Warmii i Mazurach – podało w piątek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Zapewnia ono, że dyrektorzy placówek są przygotowani do przyjmowania kolejnych takich uczniów.

17:47

17:53

- Działania wojenne wokół elektrowni atomowej są nie tylko nie do przyjęcia, ale są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym - powiedziała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo otwierając specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Dodała, że według informacji ONZ czwartkowe uderzenie na elektrownię atomową w Enerhodarze uszkodziło instalację szkoleniową, a nie urządzenia krytyczne.(PAP)

17:50

17:52

17:59

O wyparciu wojsk rosyjskich z miasta Mikołajów poinformował w piątek mer Witalij Kim na Telegramie. Dodał, że trwają walki na obrzeżach miasta.

„W mieście ich (tj. żołnierzy rosyjskich) wyparto. Bój trwa na obrzeżach” – oznajmił Kim.

 W ciągu dnia Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że ukraińskie wojska odbiły lotnisko w Mikołajowie i wciągnęły tam flagę ukraińską, ale potem Kim podał, że Rosjanie rozpoczęli kontratak.

18:00

Von der Leyen: prezydent Putin jest coraz bardziej odizolowany w społeczności światowej.

18:07

Trwa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem nt. sytuacji na Ukrainie - podała w piątek wieczorem Kancelaria Prezydenta.

18:08

Blinken: To Putin sprowadził katastrofę na Ukrainę, ta tragedia niestety nie skończy się tak szybko

18:10

Ambasador USA: dzięki Bogu świat ledwo uniknął katastrofy nuklearnej.

18:20

- Na podwórko państwowej daczy, gdzie od połowy 2020 r. mieszkał wraz z rodziną prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spadł najprawdopodobniej odłamek rakiety – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow na Facebooku.

„Obok” - zacytował słowa prezydenta Nikiforow. Nie podał żadnych innych szczegółów.

 

18:28

Poruszające zdjęcie z Irpina opublikowane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

18:38

Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa.

18:53

- Nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla oblężonego Mariupola - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Podkreślił, że sytuacja w stale ostrzeliwanym mieście jest krytyczna.

- Najbardziej krytyczna sytuacja teraz panuje bez wątpienia w Mariupolu. Niestety, nie udaje się tam porozumieć o żadnych korytarzach humanitarnych. Sytuacja tam jest dość krytyczna, jeśli wziąć pod uwagę, że przez ostatnich pięć dni miasto bez przerwy jest ostrzeliwane z "gradów" - powiedział Denysenko w telewizji Ukraina24.

Wcześniej w piątek mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że wojska rosyjskie, ostrzeliwując kluczową infrastrukturę miasta, stworzyły "blokadę humanitarną".  Czytaj więcej >>TUTAJ<<

18:56

- Omówiliśmy wszystkie ważne, bieżące tematy, w tym także kwestię odbudowy Ukrainy. Przedstawiłem sytuację na wschodniej flance Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem. Czytaj więcej >>TUTAJ<<.

19:12

ONZ/ Ambasador Ukrainy: Rosja dokonała aktu terroryzmu nuklearnego

19:18

Ambasador Ukrainy: są doniesienia, że niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy.

19:28

Działania wojenne wokół obiektów atomowych na Ukrainie stwarzają zagrożenie uderzenia w reaktory jądrowe, co może wywołać katastrofę jądrową z konsekwencjami na Ukrainie i w krajach sąsiadujących - oświadczył ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w związku z sytuacją wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

19:37

Prawdopodobnie wznowiono walki wokół lotniska w Hostomlu pod Kijowem, zaś zmierzająca do stolicy rosyjska kolumna nie poczyniła postępów od czterech dni - podało brytyjskie ministerstwo obrony w wydanym w piątek komunikacie wywiadowczym o sytuacji na Ukrainie.

"Ciężkie walki na północny zachód od Kijowa były kontynuowane w dniu dzisiejszym i jest bardzo prawdopodobnie, że objęło to również wznowienie walk wokół lotniska w Hostomlu. Znajduje się ono w pobliżu przedniego skraju rosyjskiej kolumny na obrzeżach miasta. Kolumna ta nie poczyniła żadnych widocznych postępów w ciągu ostatnich czterech dni" - napisano w wieczornym komunikacie wywiadowczym.

19:38

Zgodziliśmy się, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej jak Ukraina - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Podkreślił, że na spotkaniu poruszony był temat sankcji wobec Rosji.

19:40

Rosyjska parlamentarzystka Ludmiła Narusowa powiedziała na posiedzeniu jednej z komisji o rosyjskich poborowych, których wysyłano do działań zbrojnych na Ukrainie; według niej z jednej z kompanii przeżyło tylko czterech żołnierzy.

19:41

W okolicy Chersonia urodził się mały jak!

19:50

Rosyjska parlamentarzystka Ludmiła Narusowa powiedziała na posiedzeniu jednej z komisji o rosyjskich poborowych, których wysyłano do działań zbrojnych na Ukrainie; według niej z jednej z kompanii przeżyło tylko czterech żołnierzy.

19:52

Upominam naszych partnerów z Zachodu, by nie kryli się za parawanem egoizmu; to kpina, że Sberbank i Gazprombank nie zostały wyłączenie ze SWIFT; dzisiaj Ukraińcy walczą także za naszą suwerenność, za naszą niepodległość - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

19:54

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła uchwałę o wykreśleniu kolejnych kanałów rosyjskich i białoruskich z rejestru programów telewizyjnych - poinformowała w piątek rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska.

19:55

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Facebook. Roskomnadzor oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.

19:58

Lichtenstein dołączył do ostatnich sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Zostało to ogłoszone przez rząd w Vaduz w piątek – informuje agencja dpa.

20:04

Wcześniej informowaliśmy, że trwają walki wokół lotniska w Kijowie. Do sieci trafiło nagranie, na którym słychać wybuchy.

20:30

W projekcie ustawy, który powinien trafić na najbliższe posiedzeniu Sejmu, zaproponowaliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym państwo będzie płaciło określoną kwotę dziennie osobom przyjmującym uchodźców - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

20:37

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek ustawę, wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała agencja AFP.

20:44

Rzecznik Pentagonu Kirby: ustanowiliśmy stałe połączenie telefoniczne między dowództwem NATO a ministerstwem obrony Rosji.

Dostęp do Twittera w Rosji zablokowany.

21:01

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca - przekazało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

21:14

Omówienie dalszej koordynacji działań sojuszników w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz możliwości zwiększenia pomocy humanitarnej - to cele sobotniej wizyty sekretarza stanu USA Anthony'ego Blinkena w Polsce. W Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem.

21:18

Ponad 50 rosyjskich żołnierzy zabito w Hostomlu pod Kijowem w ciągu ostatnich 2 dni – poinformował ukraiński wywiad na Facebooku. Dodano, że Hostomel jest pod kontrolą wojsk ukraińskich.

21:24

Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi – poinformowało na Facebooku biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie. -Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się – podano.

21:34

NEXTA: Rosyjscy żołnierze nie walczą z cywilami na Ukrainie, ale zapewniają im ochronę i niezbędną pomoc - powiedział sprzyjający Putinowi prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow.

21:42

Ukraińcy podsumowują kolejny, dziewiąty już dzień wojny.

21:45

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zablokował w piątek działanie serwisu społecznościowego Twitter - poinformował Reuters, powołując się na media rosyjskie.

Wcześniej w piątek Roskomnadzor zablokował działanie serwisu społecznościowego Facebook. Urząd oświadczył, że doszło do 26 przypadków dyskryminacji przez Facebook mediów rosyjskich.mWedług Reutersa w Rosji nie działa też strona internetowa booking.com, za pomocą której można dokonywać rezerwacji w hotelach

21:46

W dziewiątym dniu inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie koncentrują się na okrążeniu Kijowa - podał w piątek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku.

21:48

Pentagon poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" w niedzielę. - Nie zauważyliśmy żadnych zmian w rosyjskich strategicznych siłach nuklearnych – powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

21:52

Kamala Harris, wiceprezydent USA w przyszłym tygodniu ma pojawić się w Polsce!

22:02

188 osób, w tym 122 cywilów, zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w obwodzie charkowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post policji obwodu charkowskiego na Telegramie. - Według stanu z godz. 18 (17 czasu polskiego) 4 marca podczas ostrzałów i działań bojowych zginęło 188 osób, wśród których 122 to obywatele cywilni, w tym pięcioro dzieci – poinformowała policja.

22:10

Sytuacja na przejściach granicznych poprawiła się, pozwalając na większą przepustowość polskiej pomocy humanitarnej na Ukrainę - przekazał wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - Razem z ukraińskimi partnerami aktualizujemy system, więcej już jutro - dodał

22:12

NATO musi unikać eskalacji, jaką byłby kontakt z siłami zbrojnymi Rosji – tak wyjaśnił w piątek premier Kanady Justin Trudeau negatywne stanowisko NATO wobec zamknięcia nieba nad Ukrainą. Trudeau wybiera się w weekend m.in. do Polski.

22:28

Rosja używa na Ukrainie tych samych makabrycznych taktyk, jakie wcześniej stosowała w Syrii i Czeczenii - oświadczył w piątek w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken. Jak dodał, właśnie dlatego liczy się z tym, że sytuacja na Ukrainie jeszcze się pogorszy.

22:31

Władimir Putin zamierza zaangażować w wojnę z Ukrainą państwa będące członkami poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) - poinformował w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.


Daniłow powołał się na dane ukraińskiego wywiadu. - Nasz wywiad ostrzega - teraz Putin ma zamiar zaangażować ODKB – Kirgizów, Uzbeków i inne narodowości. Myślę, że jeśli tak się stanie, będzie to nie do przyjęcia. Co więcej, mamy informacje, że Putin gromadzi ludzi z Dalekiego Wschodu, gdzie mieszkają Udmurci i Jakuci - powiedział Daniłow.

 

W skład Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, oprócz Rosji, wchodzą także Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

22:40

Prezydent Emmanuel Macron jest „niezwykle zaniepokojony zagrożeniami” po ataku Rosjan na elektrownie atomową na Ukrainie; Francja zaproponuje konkretne środki przeciwdziałania zagrożeniu jądrowemu – poinformował w piątek Pałac Elizejski po rozmowach z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.

22:47

NATO dało zielone światło do dalszego bombardowania Ukrainy, odmawiając zamknięcia przestrzeni powietrznej nad naszym krajem – oświadczył w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

22:59

Prezydent Ukrainy kolejny raz dementuje plotki na temat jego ucieczki z Kijowa.

Wojna na Ukrainie - wsparcie ze świata

Specjalista ekonomiczny: Świat poradzi sobie bez Rosji, Rosja bez świata nie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE