Artysta chce wysłać rzeźby na Księżyc - NA TYM NIE POPRZESTANIE!

2022-03-30 14:51
Jeff Koons chce wysłać rzeźby na Księżyc
Autor: pixabay.com Jeff Koons chce wysłać rzeźby na Księżyc

Słynny artysta chce umieścić swoje dzieła na Księżycu! To jednak nie wszystko. Twórca zamierza bowiem sprzedać rzeźby wysłane na Srebrny Glob. Z naszego artykułu dowiecie się, jaki ma plan.

Nie wiadomo, czy - korzystając z wiekopomnych słów Neila Armstronga - będzie to wielki krok dla ludzkości, ale dla Jeffa Koonsa na pewno. 67-letni malarz i rzeźbiarz jest najdroższym na świecie żyjącym artystą. Znany jest przede wszystkim ze swoich rzeźb kontynuujących idee pop-artu. "Rabbit", dzieło z cyklu metalowych instalacji przypominających foliowe balony o różnych kształtach, został w 2019 roku sprzedany za 91 milionów dolarów! Teraz Amerykanin chce się zapisać w historii sztuki w jeszcze inny sposób. Zapowiedział, że w 2022 roku grupa jego najnowszych rzeźb zostanie wysłana na Księżyc! Prace miałyby dotrzeć na Srebrny Glob w lipcu na pokładzie lądownika księżycowego Nova C firmy Intuitive Machines. To jednak nie wszystko. Choć rzeźby nie wrócą już na Ziemię, Koons... chce je sprzedać!

Policyjny nalot na mieszkanie i działkę w Toruniu. 52-latek skrywał "skarby"

Rzeźby staną po widocznej stronie Księżyca

Lądownik Nova C ma osiąść na Oceanus Procellarum, regionie po widocznej z Ziemi stronie Księżyca. Dzieła mają zostać przetransportowane w specjalnej przezroczystej gablocie. Ze względu na rozmiary lądownika, rzeźby nie będą tak wielkie, jak najsłynniejsze prace Koonsa.

Rzeźby zostaną sprzedane jako NFT

Wysłane na Księżyc dzieła Koons zamierza sprzedać w formie NFT (ang. - non-fungible token) - to niepodrabialny, niezmienny technicznie i niemożliwy do zhakowania plik będący cyfrowym potwierdzeniem unikalności materialnego lub niematerialnego wytworu. Cała operacja ma się odbyć w ramach autorskiej inicjatywy Koonsa nazwanej Moon Phases. NFT każdej z rzeźb będzie dostępny w Pace - galerii założonej przez artystę. Dochody mają zostać przekazane Lekarzom bez Granic. Chciałem stworzyć historycznie znaczący projekt NFT zakorzeniony w myśli humanistycznej i filozoficznej. Eksploracje kosmosu dały nam udowodniły naszą zdolność do przekraczania ograniczeń. Te idee są kluczowe dla mojego projektu NFT, który można rozumieć jako kontynuację i celebrację aspiracyjnych osiągnięć ludzkości na naszej planecie i poza nią - mówi Amerykanin.

Nie będą to pierwsze dzieła na Księżycu

Koons nie będzie pierwszym artystą o kosmicznych ambicjach. Na początku 2022 mieszkający w Dubaju malarz Sacha Jafri ogłosił wysłanie na Księżyc jednego ze swoich obrazów. Ale i jego nie można uznać za pioniera. W 1971 na Srebrny Glob trafiła aluminiowa rzeźba Paula van Hoeydoncka, a jeszcze wcześniej mogła się tam znaleźć ceramiczna płytka przygotowana przez Andy'ego Warhola, Claes'a Oldenburga i Roberta Rauschenberga.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze