Masowe szczepienia ruszą po majówce.

i

Autor: pexels Masowe szczepienia ruszą po majówce.

“Apele, by się nie szczepić to zachęcanie do tego, by umierać”. Mocne słowa premiera!

2021-07-22 20:55

"Apele o to, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać" - oświadczył w czwartek premier Włoch Mario Draghi na konferencji prasowej. Jego rząd wydał dekret o rozszerzeniu stosowania przepustek Covid-19 na restauracje, kina, teatry, siłownie, baseny.

Na mocy rozporządzenia rządu od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki i salonów gry.

Rada Ministrów zdecydowała, że nadal będą zamknięte dyskoteki.

"Gospodarka ma się dobrze, rusza z miejsca, kraj rośnie w rytmie wyższym niż inne kraje europejskie"

- mówił premier Draghi. Szef rządu ostrzegł, że zagrożenie stanowi jednak wariant Delta koronawirusa.

Draghi poproszony o komentarz do głosów niektórych polityków, przeciwnych szczepieniom odparł kategorycznie: "Apele, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać". "Niech Włosi się szczepią, muszą chronić siebie i swoje rodziny" - wezwał.

Wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka Covid-19 nie jest "kaprysem" rządu, ale warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. "Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć" - podkreślił Draghi.

Jednocześnie zaznaczył: "Lato jest spokojne i chcemy, aby takie pozostałe".

Przepustka Covid-19, jak wyjaśnił premier, jest "krokiem, dzięki któremu obywatele mogą kontynuować swoją aktywność mając gwarancję, że nie znajdą się w otoczeniu osób zarażających".

"To narzędzie zapewniające spokój, a nie odbierające go" - ocenił Draghi.

Obecny na konferencji w Kancelarii Premiera minister zdrowia Roberto Speranza podkreślił, że należy "rozważyć użycie wszystkich potencjalnych narzędzi", by doprowadzić do tego, aby zaszczepiło się 15 procent nauczycieli, którzy jeszcze tego nie zrobili.

"Dla całego rządu absolutnym priorytetem jest szkoła i dołożymy wszelkich starań, by zapewnić jej otwarcie w warunkach pełnego bezpieczeństwa" - powiedział minister.

 

Speranza poinformował, że liczba wykonanych w kraju szczepień przekroczyła 63 miliony, a 40 mln osób pobrało już przepustki Covid.

Progi zwalniające dla rowerzystów