"All I Want for Christmas" to PLAGIAT?! Wokalistka pozwana na 20 milionow dolarów!

2022-06-06 10:52
Mariah Carey
Autor: youtube.com Mariah Carey. Fot. Youtube.com/VH1

Tę melodię zna każdy z nas. Utwór Mariah Carey powrócił w tym roku nieco szybciej, niż powinien. Wszystko za sprawą pozwu, jaki otrzymała wokalistka w związku z plagiatem, którego miała się dopuścić. Wokalistka pozwana na 20 milionow dolarów!

Ciężko konkurować z takim świątecznym hitem jakim jest "All I Want For Christmas". Teraz jednak, całe nasze szczęśliwe dzieciństwo może legnąć w gruzach na myśl, że piosenka ta jest skopiona. Kawałek w 1994 r. królował na listach przebojów,  a kilka lat temu pojawiła się informacja, że jego autorce przyniósł ponad 60 mln dolarów dochodu. Teraz na nowo zrobiło się o nim głośno, choć do świąt jeszcze daleko. 

Mariah Carey, czyli wykonawczyni jednego z największych przebojów świątecznych została pozwana w związku z hitem. Jak podkreślą portal Interia.pl, nie tylko Carey została pozwana - wymienieni są także autor Walter Afanasieff i firma muzyczna Sony. Wśród dokumentacji sądowej znajduje się opis położenia Vance'a w momencie wydania utworu - w 1989 roku miał być współautorem piosenki "All I Want For Christmas Is You", którą nagrał w studio w Nashville.

"All I Want for Christmas" to PLAGIAT?

Andy Stone, który występuję pod artystycznym pseudonimem Vince Vance, uważa, że to on, jeszcze w latach 80., skomponował piosenkę "All I Want for Christmas Is You". Zgodnie z pozwem złożonym w sądzie we Wschodnim Dystrykcie Luizjany,artysta miał nigdy nie wyrazić zgody na wykorzystanie utworu, a także autorzy jego zdaniem celowo i umyślnie zaangażowali się w kampanię mającą na celu naruszenie praw autorskich" Stone'a do jego dzieła. 

Jednak jak podają media, piosenki łączy sam tytuł oraz subtelne podobieństwa w linii melodycznej oraz tekście - wobec takich nawiązań sąd nie musi orzec o oczywistym plagiacie. Dlaczego pozew pojawił się tak późno? Jak dodaje portal, z dokumentów możemy się dowiedzieć, że prawnicy Vance'a nawiązywali już kontakt z Carey w kwietniu 2021 roku. Wystosowali do niej list, w którym zasygnalizowali o potencjalnym złamaniu praw autorskich. Autorka świątecznego hitu miała jeszcze nie skomentować całej sprawy.

Sonda
Lubisz Święta Bożego Narodzenia?
Ida Nowakowska zachęca osoby niewierzące do zapoznania się z genezą świąt Bożego Narodzenia: „Dla mnie te święta bez wiary nie miałyby sensu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze