PS5

i

Autor: Sony

PlayStation 5

PS5 Digital Edition — czy warto kupić konsolę Sony bez napędu w 2024?

2024-07-12 7:31

PS5 od daty swojej premiery ma się wręcz niesamowicie, a świadczą o tym świetne wyniki sprzedażowe. Istnieje jednak duża baza graczy, która nie posiada konsoli Sony lub nadal zastanawia się, czy warto porzucić sprzęt konkurenta na poczet niebieskiej strony mocy. Jedną z ciekawszych opcji jest bardzo tania wersja bez napędu, czyli PS5 Digital. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy warto kupować konsolę bez napędu w 2023 roku i dlaczego PS5 Digital to godzien uwagi sprzęt.

Spis treści

  1. PS5 Digital Edition — Cena to jej mocny atut
  2. PS5 Digital Edition — Specyfikacja
  3. PS5 — Design
  4. PS5 Digital Edition — Dla kogo jest ta konsola?
  5. Czy warto kupić PS5 Digital Edition w 2023 roku?

Konsolę PlayStation od zawsze stanowiły bazę dla wielu zapalonych graczy i pomimo faktu, że najlepiej sprzedającą się konsolą wszechczasów jest Nintendo Switch, tak wielu w ciemno postawiłoby na jeden ze sprzętów Sony. Świadczy to o świetnym marketingu, grach ekskluzywnych oraz rozwiązaniach, jakie proponuje nam japoński gigant technologiczny. Od 19 listopada 2020 r. PS5 sprzedaje się niesamowicie dobrze, wpierw doprowadzając do sytuacji, w której zwyczajnie brakuje konsol dla innych, a teraz ponownie notuje coraz to lepsze wyniki. Istnieje jednak spora baza graczy, która dywaguje nad kupnem nowej konsoli i bez wątpienia kieruje swoje oczy na bardzo atrakcyjny, z racji swojej ceny, sprzęt PS5 Digital Edition. Czy wersja bez napędu w 2023 roku ma w ogóle sens?

Czytaj też: Czy warto kupić PS5 w 2023 roku? Czy lepiej poczekać na wersję Pro lub Slim? Odpowiadamy na pytanie!

PS5 Digital Edition — Cena to jej mocny atut

Standardowa wersja PlayStation 5 z napędem kosztuje około 2500 zł, kiedy to wersja cyfrowa, bez napędu jest o wiele tańsza, ponieważ aktualnie kosztuje poniżej 1900 zł. Stanowi to całkiem atrakcyjną opcję dla tych, którzy nie chcą wiązać się z kajdanami nośników fizycznych. Finalnie w segmencie ceny bez wątpienia górę bierze PS5 Digital Edition, jednak ostatecznie wybór jednej z tych dwóch konsol zależy od tego, w co planujesz na niej grać. Jeśli lubujesz się w grach singleplayer, to w przypadku braku napędu stracisz możliwość wymieniania się grami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jeśli rok w rok grasz w tę samą grę, typu Call of Duty, to wątpię, aby dopłacanie do napędu było konieczne.

Czytaj też: Czy warto kupić Xbox Series X w 2023 roku? Konsola Microsoftu jest lepszym wyborem niż PS5

PS5 Digital Edition — Specyfikacja

Aktualnie wszystkie modele PlayStation 5 mają tę samą specyfikację, więc nie uzyskasz lepszej wydajności ani w jednym, ani w drugim. Wiele dyskowych gier na PlayStation 5 wymaga zainstalowania ich na stosunkowo skromnej pamięci NVMe o pojemności 825 GB. Jednak obie opcje oferują również rozszerzalne gniazdo PCIe 4.0 NVMe. Zalecamy wybranie jednego z nich, szczególnie jeśli zamierzasz kupić wersję cyfrową PS5, ponieważ rozmiary gier rosną i nie chcesz się grzebać przy instalowaniu i usuwaniu gier z systemu. Na szczęście mieliśmy okazję testować dysk SSD skrojony pod konsolę PlayStation 5.

Czytaj też: Czy warto kupić Nintendo Switch w 2023 roku. A może lepiej poczekać na Switch 2?

PS5 — Design

PlayStation 5 ma co najmniej ciekawy design, ale oba modele różnią się nieco pod względem kształtu, dzięki usunięciu napędu dyskowego w modelu Digital Edition. W wersji z napędem trzeba będzie zwrócić uwagę na stosunkowo brzydko wyglądające wybrzuszenie w dolnej części konsoli, czego sam nie jestem szczególnie wielkimi fanami. Jeśli masz duszę estetyka, to PS5 Digital Edition wygląda znacznie lepiej dzięki niezakłóconym, szerokim krzywiznom.

Czytaj też: Steam Deck vs. Nintendo Switch: Którą konsolę kupić w 2023? Porównanie cen, gier i specyfikacji

PS5 Digital Edition — Dla kogo jest ta konsola?

Jeśli chcesz kupić konsolę PS5 Digital Edition, będziesz musiał zaakceptować kilka realiów, a mianowicie fakt, że możesz nie być w stanie odebrać gry w sklepie lub czegoś, co akurat ma dobrą zniżkę. Zamiast tego jesteś zobowiązany do kaprysów PlayStation Store prowadzonego przez Sony. Dodatkowo, jeśli masz słaby internet, zalecam unikać konsoli PS5 Digital Edition, ponieważ będziesz musiał pobierać każdą zakupioną grę, a w przypadku gier takich jak Warzone, stale powiększających się, warto rozważyć, czy Twoje połączenie internetowe jest gotowe do tego zadania.

Czytaj też: PlayStation Portal to PSP z oszałamiającą ceną 1000 zł za 8-calowy ekran. Czy konsola Sony odniesie sukces?

Czy warto kupić PS5 Digital Edition w 2023 roku?

Niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, zapłacenie dodatkowych około 700 zł za odtwarzacz Blu-Ray, a nie byciem przywiązanym wyłącznie do kaprysów sklepu internetowego Sony lub PlayStation Plus, wygląda znacznie lepiej niż kupno wersji bez napędu.

To nie znaczy, że wersja PS5 Digital Edition nie ma sensu. Znam wielu graczy, którzy rozkochali się w jednej, najczęściej darmowej grze i nie widzą poza nią świata. W cenie tych 700 zł z pewnością mogli zakupić sobie do swojej ulubionej produkcji skiny, dodatkową zawartość, czy coś zupełnie innego. Decyzje powinniście rozważyć patrząc na to, jakim typem gracza jesteś — szukającym przygód, czy kochającym tą jedną, grę oczywiście.

Czytaj też: GTA VI z premierą wyłącznie na konsolach nowej generacji. Czy gra wyjdzie na PS4 i XBOX ONE?

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Nazywasz się fanem PlayStation? Rozwiąż nasz QUIZ i przekonaj się, czy jesteś godzien tego miana!

Pytanie 1 z 12
Który z tych kontrolerów PlayStation NIE jest fikcyjny?