Screen z nagrania Optimus Gen 2

i

Autor: Optimus Gen 2 / X / Elon Musk

Nowe technologie

Optimus Gen 2. Elon Musk pokazał nagranie z nowym humanoidalnym robotem

2023-12-14 11:12

Właściciel firmy Tesla Elon Musk opublikował na platformie X (dawniej Twitter) nagranie wideo, na którym pokazany został najnowszy humanoidalny robot tej firmy. Zobaczcie, jak wygląda robot Optimus Gen 2, co potrafi i jakie ma być jego zastosowanie.

Spis treści

  1. Optimus Gen 2 – humanoidalny robot Tesli
  2. Zastosowanie humanoidalnych robotów

Elon Musk zaprezentował światu najnowszego humanoidalnego robota, którego nazwano Optimus Gen 2. Umiejętności najnowszego robota Tesli robią duże wrażenie. Mnie zaskoczył wygląd robota, który jest łudząco podobny do robotów, które chciały zniszczyć ludzkość w pewnej animacji z 2021 roku.

Optimus Gen 2 – humanoidalny robot Tesli

Najnowszy humanoidalny robot Optimus - Gen 2 zaprezentowany przez Elona Muska, wygląda praktycznie identycznie jak roboty, które mogliśmy zobaczyć w filmie animowanym "Mitchellowie kontra maszyny" z 2021 roku. Porównanie zobaczycie na zdjęciu poniżej. Roboty z tej animacji były kierowane przez sztuczną inteligencję. Ich celem było zniewolenie ludzi i usunięcie ich z Ziemi. Aż kusi, by zapytać twórców, czy był to celowy zabieg, czy jedynie przypadek. Na nagraniu możemy przeczytać, że Optimus - Gen 2 posiada "bardziej wyrafinowany wygląd" i jest o około 30 proc. szybszy niż od poprzedniej wersji Optimus - Gen 1, którą przedstawiono w maju tego roku. W pierwszych scenach nagrania widzimy jak robot "budzi się” i zaczyna się rozglądać, analizując otoczenie i swoje robotyczne ręce. Ruchy ramion robota są bardzo płynne, nieco gorzej wychodzi mu chodzenie, które nadal jest dosyć „sztywne”. Najnowszy robot został zaprezentowany na tle futurystycznych Cybertrucków Tesli, co nie jest przypadkiem, bo są to samochody, których sprzedaż właśnie ruszyła. Na kolejnych ujęciach możemy zobaczyć, jak robot Tesli wykonuje przysiady na siłowni i jak przygotowuje jajka do gotowania. Oba ćwiczenia pokazują zarówno płynność wykonywania ruchów, jak i bardzo sprawne naśladowanie ludzkich gestów. Na samym końcu zobaczyć możemy tańczące roboty i trzeba przyznać, że całkiem nieźle im to wychodzi.

Prównianie Optimus Gen 2 i robotów z animacji Mitchelowie kontra maszyny

i

Autor: Canva / fot. internet Optimus Gen 2 / X/ Elon Musk / screen z filmu "Mitchelowie kontra maszyny"

Zastosowanie humanoidalnych robotów

Zdaniem twórców te modele robotów mogą być z powodzeniem wykorzystane w fabrykach do wykonywania prostych i powtarzalnych czynności. Warto jednak zauważyć, że nowy robot zaprezentowany został nie przy taśmie montażowej, lecz podczas wykonywania zadań domowych czy wkrótce tego typu roboty będą robiły nam śniadanie i przyniosą za nas zakupy? Niewątpliwie zastosowanie robotów może być bardzo wszechstronne, już teraz na ulicach można zobaczyć niewielkie roboty dostarczające jedzenie. Miejmy tylko nadzieję, że roboty z serii Optimus Gen 2 nie pójdą w ślad robotów z animacji i nie postanowią zniewolić ludzkości na życzenie sztucznej inteligencji.

QUIZ: Czy rozpoznasz konsolę do gier na podstawie zdjęcia kontrolera? Nie zgadniesz wszystkich!

Pytanie 1 z 14
Jaka konsola do gier jest powiązana z tym kontrolerem?
Nunchuck
Sztuczna inteligencja i biznes - partnerstwo czy zagrożenie?