Laptop podkładka chłodząca

i

Autor: Canva

Technologie

Ciepły laptop w wakacje? Wiemy, jak temu zaradzić! Podkładka chłodząca rozwiązaniem

2024-07-10 20:47

Lato to piękna pora roku, ale niestety, nie dla naszych sprzętów. Dotyczy to szczególnie laptopów. Te potrafią niesamowicie się nagrzewać podczas wysokich temperatur na zewnątrz. Pomimo wielu wiatraków zamontowanych przez producentów, te zwyczajnie nie są w stanie zagwarantować idealnego chłodzenia podczas grania w wymagające produkcje. Jednym z rozwiązań może być zakup podkładki chłodzącej. Czy warto w nią zainwestować oraz co ona daje? Odpowiadamy na pytania!

Spis treści

  1. Czym jest podkładka chłodząca?
  2. Dlaczego chcesz podkładkę chłodzącą?
  3. Czy podkładki chłodzące działają?
  4. Czy warto kupić podkładkę chłodzącą?

Laptopy do gier nagrzewają się czasem niepokojąco mocno oraz szybko. Istnieją środki bezpieczeństwa, które zapewniają, że sprzęt do gier nie nagrzeje się tak bardzo, aby ulec uszkodzeniu. Niemniej jednak, gdy korzystasz z komputera do gier o dużym przepływie powietrza, który ledwo przekracza 70°C nawet przy dużym obciążeniu, niezbyt ciekawie robi się wtedy, gdy, laptop do gier sięga do 90°C. Przy tak wysokiej temperaturze powinno uruchomić się dynamiczne skalowanie częstotliwości. Pomaga to panować nad temperaturami, obniżając częstotliwość zegara. To kompromis, na który nikt nie chce się zgodzić. Jak zatem kontrolować temperaturę? Jednym z potencjalnych sposobów jest użycie podkładki chłodzącej do laptopa.

Czym jest podkładka chłodząca?

Podkładka chłodząca to akcesorium, na którym umieszczasz laptopa do gier. Podobnie jak podstawka pod laptopa, podkładka chłodząca ma regulowane nóżki, dzięki którym można ją podnieść z biurka. Poprawia to cyrkulację powietrza wokół wlotów i wylotów. Jednak w przeciwieństwie do tych innych akcesoriów, podkładki chłodzące mają również wentylatory zasilane przez USB. Wdmuchując powietrze bezpośrednio do laptopa, podkładka chłodząca może rzekomo obniżyć temperaturę.

Dlaczego chcesz podkładkę chłodzącą?

Laptop do gier mieści wysokowydajny sprzęt w ciasnej przestrzeni. Mówimy o procesorach i kartach graficznych, które mogą obsługiwać najnowsze, najbardziej wymagające graficznie gry w wysokich rozdzielczościach i z dużą liczbą klatek na sekundę, w urządzeniu przenośnym, które mieści się w plecaku. To niezwykłe, jak dużą wydajność można zmieścić w nowoczesnych laptopach do gier. Kto by pomyślał, że jeszcze kilka lat temu będziesz w stanie uruchomić raytracing w czasie rzeczywistym na laptopie? Niestety, ale w porównaniu do komputera stacjonarnego, a nawet konsoli, laptop do gier po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca na świetne rozwiązanie chłodzące.

Laptop do gier jest pod względem chłodzenia bardzo ograniczony i potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy. W tym miejscu pojawiają się podkładki chłodzące. Ale pytanie brzmi, czy one w ogóle działają?

Czy podkładki chłodzące działają?

Podkładka chłodząca może pomóc, ale tylko w ograniczonym stopniu. Największy zysk z używania podkładki chłodzącej wynika z prostego podniesienia laptopa, co pozwala na lepszą cyrkulację powietrza. Zdecydowanie najważniejszym będzie określenie twojego oczekiwania. Nie będzie to magiczne rozwiązanie, które naprawi przegrzewanie się, ale podkładka chłodząca może mieć wpływ na jego poprawę.

Realnie podkładka chłodząca daje po prostu podniesienie laptopa, aby więcej powietrza mogło krążyć pod nim. Częściowo dlatego laptopy mają już gumowane nóżki. Nie tylko zapobiegają ślizganiu się laptopa, ale także tworzą szczelinę, w którą może wpadać powietrze. Ta niewielka szczelina może zapewnić wystarczającą ilość powietrza dla laptopa o niskim poborze mocy, ale dla wydajnego laptopa do gier może nie okazać się, aż tak skuteczna.

Czy warto kupić podkładkę chłodzącą?

Nawet jeśli podkładki chłodzące obniżają temperaturę najwyżej o kilka stopni (w większości przypadków nie należy spodziewać się więcej niż 5°C), to nie ma się z czego śmiać. Jeśli laptop do gier jest na skraju dławienia termicznego, kilka stopni obniżenia temperatury, jakie zapewnia podkładka chłodząca, może uratować sytuację. W takim przypadku podkładka chłodząca (lub cokolwiek, co wspiera laptopa do gier) jest tego warta.

Pamiętaj, że cyrkulacja powietrza to najważniejsza rzecz dla przegrzewającego się laptopa. Nie zapomnij o tym, aby w każdej możliwej okazji miał on przepływ powietrza. Takimi "domowymi" sposobami również możesz zadbać o zmniejszenie przegrzewania się twojego sprzętu!

„Niektórych pilotów trzeba wynosić z kokpitu” – płk Krystian Zięć, były pilot-instruktor F-16 | Tak trzeba żyć #38 Eska Rock

QUIZ dla prawdziwych fanów Nintendo! Jak dobrze znasz konsole japońskiego giganta?

Pytanie 1 z 12
Jakie jest przybliżone tłumaczenie słowa „Nintendo”?
Listen on Spreaker.