Andrzejki, Wróżby, Magia

i

Autor: pixabay Andrzejki 2023 - najciekawsze wróżby

Andrzejki 2023

Najlepsze zabawy andrzejkowe. Te wróżby pokażą, co ci przyniesie przyszłość

2023-11-29 15:45

Andrzejki są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze i nadal są świętem, które jest doskonałą okazję na spotkanie z przyjaciółmi. Wieczór mogą umilić wam wróżby, które wykonuje się tego dnia, aby dla zabawy poznać swoją przyszłość.

Andrzejki mają swoje korzenie w tradycji ludowej, a do Polski przywędrowały już w XVI wieku. Ich nazwa pochodzi od imienia świętego Andrzeja. W Polsce obchodzone jest jako noc wróżb, kiedy to według dawnych wierzeń, przyszłość staje się przedmiotem przepowiedni. Niegdyś wierzyło się, że dusze zmarłych łatwiej nawiązują kontakt z żywymi późną jesienią. Ludzie byli przekonani, że duchy, wędrujące po ziemi w długie jesienne wieczory, posiadają nadprzyrodzoną moc i wiedzę, dzięki której mogą rzucić światło na nieznaną przyszłość. Choć zwyczaj ten z biegiem czasu stracił nieco na popularności, to wciąż jesteśmy skłonni oddać się zabawie, by choć na chwilę poczuć magię tego wyjątkowego święta.

QUIZ: Andrzejki 2023. Andrzej to imię wielu znanych postaci. Sprawdź, co wiesz na temat tego imienia

Zapraszały gęś do domu i lały wosk przez dziurkę od klucza. Tak wyglądały Andrzejki wiele lat temu

Andrzejki 2023 - 5 pomysłów na zabawy andrzejkowe

Współczesne Andrzejki to nie tylko okazja do spojrzenia w przyszłość, ale także do wspólnej zabawy i radosnego spędzenia czasu z przyjaciółmi. Tradycyjne wróżby przybierają różne formy, od oryginalnych metod aż po zabawne interpretacje z wykorzystaniem codziennych przedmiotów. A oto najciekawsze andrzejkowe wróżby, które z pewnością sprawią każdemu dużo frajdy:

  • Lanie wosku - Tradycyjna zabawa, która polega na wlewaniu gorącego wosku do zimnej wody. Następnie, wyjmujemy zbity kawałek wosku i uważnie przyglądamy się jego cieniu, aby zobaczyć, co przypomina swoim kształtem. To może być podpowiedzią do odgadnięcia swojej przyszłości.
  • Imię przyszłego męża/żony - Wycinamy dwa serca, a na odwrocie wypisujemy żeńskie i męskie imiona. Wbijamy szpilki, a imię które przekujemy będzie posiadał nasz przyszły mąż lub też żona.
  • Litera ze skórki jabłka - Obieramy jabłko, tak, aby otrzymać, jak najdłuższą skórkę, następnie każdy rzuca swoją skórkę za siebie, a z powstałego kształtu odgadujemy, jaka to litera, która oznacza pierwszą literę imienia naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej.
  • Kubeczki z przepowiednią - Wybieramy przedmioty, które będą symbolizowały, to co czeka nas w przyszłości. I tak np.: klucz to dom, pierścionek to ślub, moneta - bogactwo, kostka cukru to szczęśliwe życie, autko to daleka podróż. Przedmioty wkładamy pod kubeczki i kolejno losujemy, aby sprawdzić, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Jeden kubeczek możemy zostawić pusty, będzie on symbolizował pecha.
  • Balony z wróżbą - W balonach umieszczamy karteczki z wróżbą - mogą to być cytaty z książek. Następnie, każdy po kolei przebija szpilką wybrany przez siebie balon, wyjmuje wróżbę i czyta na głos przepowiednię.

Życzymy miłej zabawy!